Pozycja pałąka w fotelikach dla niemowląt

Pozycja pałąka w fotelikach dla niemowląt

12 września 2013 2 przez Paweł Kurpiewski
Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail

W jakiej pozycji powinien znajdować się pałąk w foteliku dla niemowląt 0-13kg? Pani Ania wozi go pionowo, jej sąsiadka opiera pałąk fotelika o oparcie siedzenia samochodu, a na zdjęciach rodzinnych ze Stanów Zjednoczonych pałąk ten jest umieszczony w ogóle za plecami dziecka. Po konsultacjach z rodziną za granicą Pani Ania dowiedziała się, że robią to ze względów bezpieczeństwa…

Kto ma rację? Sąsiadka, bratowa za granicą, czy Pani Ania? W tym wypadku wszystkie mają rację! Jak to?

Pani Ania wozi swoje dziecko w foteliku Maxi-Cosi Cabrofix i producent testował go z pałąkiem w pozycji pionowej. Sąsiadka wozi swoje dziecko w foteliku BeSafe iZi Sleep i w tym foteliku akurat producent użył tego jako tzw. antyrotacji i wymaga, by ten pałąk był oparty o siedzenie. Takiej pozycji wśród fotelików dostępnych na polskim rynku wymaga również fotelik Jane Strata. Co z bratową z zagranicy? Na rynku amerykańskim od wielu, wielu już lat produkuje się foteliki samochodowe dla niemowląt niemal wyłącznie do użytku z bazami. Ja podczas pobytu w USA nie spotkałem na inspekcjach fotelików, chyba żadnych fotelików 0-13 bez baz montażowych. Nie przypominam sobie takiej sytuacji w realu, poza ćwiczeniami prowadzonymi w ramach szkoleń dla policji.

Pałąki w niektórych fotelikach “Made in USA” mają nieco inną konstrukcję, może są trochę wygodniejsze do noszenia, ale przez to, że są inaczej wykonane rzeczywiście mogą zagrażać dziecku w foteliku. Dziecko mogłoby w taki pałąk uderzyć głową. Te foteliki projektuje się więć i testuje, co ważniejsze, z taką właśnie pozycją pałąka.

fotelik Evenflo-Embrace-LX

Pałąki w niektórych fotelikach “Made in USA” mają nieco inną konstrukcję. W samochodzie opuszcza się je do tyłu. Na zdjęciu fotelik Evenflo-Embrace-LX.

 

graco-snugride-30-classic-infant-car-seat

Większość fotelików dla niemowląt w USA ma zalecaną pozycję pałąka w samochodzie z tyłu za plecami dziecka lub z tyłu nad jego głową, bo tak zostały zaprojektowane i przetestowane. Na zdjęciu fotelik Graco Snugride 30

Maxi-cosi Ca

Maxi-Cosi Cabriofix – fotelik był testowany z pałąkiem w pozycji pionowej i tak też należy używać go w samochodzie.

 

BeSafe iZi Sleep wykorzystuje pałąk jako antyrotację.

BeSafe iZi Sleep wykorzystuje pałąk jako antyrotację i musi być on po zamontowaniu oparty o siedzenie (UWAGA: nie zalecamy przewożenia dzieci z przodu, a w tej sytuacji absolutnie konieczne jest wyłączenie poduszki powietrznej!)

 

Ja

Jane Strata – montaż fotelika również zakłada oparcie pałąka o siedzenie

Nigdy nie używaj fotelika w  samochodzie w pozycji "do leżenia"!

Nigdy nie używaj fotelika w samochodzie w pozycji “do leżenia”!

W tym wypadku wszystkie Panie miały rację, ale na inspekcjach fotelików niejednokrotnie spotykamy foteliki, których pałąki są użyte niezgodnie z instrukcją obsługi. Wytyczna generalna jest taka:

[box type=”warning”]

Używaj pałąka w takiej pozycji w jakiej testował to w testach zderzeniowych producent.

[/box]

Pobierz plik w postaci mp3: Foteliki Pod Lupa – Palaki w fotelikach 0-13kg