Montaż fotelika 0-13 z dociśnięciem fotelem?

4 września 2013 4 przez Paweł Kurpiewski
Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail

Z listu Pani Ewy wyłania się temat, który może być ciekawy dla wielu rodziców. “Stabilizacja fotelików 0-13kg poprzez dosuwanie fotela i dociskanie nim fotelika.” Czy można dokonywć takiej “stabilizacji”? Czy fotel pasażera może służyć jako dodatkowe unieruchomienie dla fotelika 0-13kg?  Najpierw zajrzyjmy do listu Pani Ewy:

Witam,

Używam fotelika Maxi Cosi Cabrio Fix montowanego pasami bezpieczeństwana tylnej kanapie za fotelem pasażera w samochodzie Suzuki Swift z roku 2003. Z uwagi na to, że jak większość fotelików montowanych bez bazy w samochodach starego typu, fotelik nie jest super stabilny, mam zwyczaj po przypięciu fotelika maksymalnie odsuwać fotel pasażera do tyłu, aby dodatkowo go unieruchomić. Nigdzie nie mogę znaleźć informacji, czy takie postępowanie zwiększa bezpieczeństwo dziecka, czy wręcz odwrotnie – fotelik w razie wypadku na przykład pęka z powodu zbyt dużych naprężeń? Będę bardzo wdzięczna za pomoc. Być może taki problem już się pojawił, ale nie udało mi się trafić na niego w sieci, a obsługa sklepów stacjonarnych w zakresie sprzedaży i doboru fotelików nie wzbudza mojego zaufania po tym jak odradzono mi zakup całkiem dobrego fotelika na rzecz dużo gorszego rozwiązania.
Pozdrawiam
Ewa G.

Rozwiązaniem problemu Pani Ewy może być baza Easy Base od Maxi-Cosi dzięki, której można zamontować fotelik stabilniej.

Rozwiązaniem problemu Pani Ewy może być baza Easy Base od Maxi-Cosi dzięki, której można zamontować fotelik stabilniej.

Montaż fotelika Maxi-Cosi Cabriofix na bazie isofixowej.

Montaż fotelika Maxi-Cosi Cabriofix na bazie isofixowej.

Zaczynam się uśmiechać słuchając o tym jakie opinie zbierają sprzedawcy w sklepach stacjonarnych. Ja myślę, że jak tak dalej będzie i będą wysysani za wielką wodę do Irlandii, Norwegii i innych krajów, to możemy doświadczyć tego, że rodzice przychodzący do sklepów będą wiedzieć dużo, dużo więcej niż świeżo upieczeni sprzedawcy. Sprzedawców zapraszam na szkolenia fotelik.info, a Pani Ewie odpowiadam:

Nie wolno tego robić. Jeśli dzieje się tak, że fotelik w samochodzie stoi niestabilnie, to nie nadaje się on do danego samochodu. Dociskanie oparciem przedniego siedzenia fotelika samochodowego 0-13kg, fotelika dla niemowlęcia, stojącego na tylnym siedzeniu jest działaniem, którego nie wolno wykonywać. Oparcie fotela nie służy do stabilizacji fotelika.

Fotelik 0-13kg podczas montażu dociskamy do kanapy całym ciałem, a nie fotelem samochodowym.

Fotelik 0-13kg podczas montażu dociskamy do kanapy całym ciałem, a nie fotelem samochodowym.

Foteliki nie podlegały i nie podlegają zazwyczaj testowaniu w taki sposób. Tylko foteliki 9-18kg lub 9-25kg montowane tyłem do kierunku jazdy stabilizuje się w taki sposób.

Tak jak czuje i pisze Pani Ewa, może dojść do naprężeń, nawet nie na skutek samego wypadku, a raczej poprzez ciągłe poddawanie obciążeniu, do którego ten fotelik nie jest zaprojektowany. Ów fotelik da się zapiąć pancernie i ustabilizować w samochodach, w których pasy bezpieczeństwa mają długość dopasowaną idealnie do długości użytkowej pasa mocującego ten fotelik. Również  za pomocą baz isofixowych tudzież baz pasowych. Również za pomocą pasów przełączalnych ELR/ALR. Nie wiem, czy te pasy występują w Suzuki Swift, którym porusza się Pani Ewa, myślę, że warto to sprawdzić, bo to by bardzo ustabilizowało ten fotelik.

Wybierając fotelik samochodowy dla swojego dziecka ZAWSZE sprawdzaj stabilność jego montażu w Twoim samochodzie.

Poprawny montaż fotelika 0-13kg nie zakłada dociskania go fotelem samochodowym.

Poprawny montaż fotelika 0-13kg nie zakłada dociskania go fotelem samochodowym.

Pobierz plik w postaci mp3: Foteliki Pod Lupa – Dociskanie fotelika fotelem