Dziecko za duże do fotelika 0-13kg

Za długi do 0-13stki, a nie ma jeszcze 13 kg?

24 listopada 2012 13 przez Paweł Kurpiewski
Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail

Porozmawiajmy o dzieciach jeżdżących w fotelikach 0-13 kg, które są wyjątkowo wysokie. Mowa o dzieciach, które nie ukończyły jeszcze pierwszego roku życia, nie osiągnęły wagi 13 kg, a już są za duże, a mówiąc dokładniej – za długie aby jeździć w fotelikach 0-13 kg.

Zanim jednak zaczniemy zajmować się tym hipotetycznym, a dla wielu rodziców praktycznym problemem, przypomnijmy kryteria wymiany fotelika na większy. UWAGA: Nóżki dziecka MOGĄ wystawać z fotelika 0-13! Patrz artykuł: Nożki dziecka mogą dotykać oparcia fotela samochodowego.

Na zdjęciu dziecko dotyka stopami do oparcia, to nie problem!

Wystawanie nóżek dziecka poza obręb fotelika nie jest kryterium do jego wymiany na większy.

Przed rozpoczęciem tej operacji sprawdźmy jeszcze, czy aby na pewno wyjęliśmy spod pupy dziecka wkładkę spłycającą/korekcyjną/redukcyjną. Wielu rodziców szykuje się bowiem do operacji wymiany fotelika na następny, bo (a) ten jest już za mały lub (b) pasy uprzęży są za krótkie, nie wyjmując tej wkładki. Wkładki redukcyjnej używamy zaś tylko dla noworodków, średnio w okresie do 4. miesiąca życia dziecka. Takimi kryteriami, które[betteroffer]… UWAGA: To tylko fragment tekstu. Aby uzyskać dostęp do całości treści niniejszego artykułu na 31 dni i link do zapisania wersji mp3, kliknij w poniższy przycisk Kup teraz.[/betteroffer][betterpay amount=”1.47″ amount_sms=”” button=”images/buynow_2.png” description=”Dostęp do treści artykułu ID 1105 foteliki-pod-lupa.pl” validity=”31″ ids=”” implebot=”uid:90366″] powinny nas skłonić do wymiany fotelika na większy są:

– Przekroczenie wagi 13 kg,

– Wystawanie główki dziecka ponad górną krawędź fotelika,

– Zbyt ciasna uprząż (co zdarza się raczej w miesiącach zimowych kiedy pakujemy do fotelików niemowlęta opatulone dodatkowo w puchowe kombinezony),

– I rzadko występujące kryterium – zbyt ciasny fotelik w obrębie barków dziecka.

Te kryteria, znajdziecie w sekcji FAQ serwisu fotelik.info

Dziś zajmujemy się – jak prosili nasi czytelnicy – tematem dzieci zbyt wysokich. Rozwiązanie jest proste i nie ma nad czym się zastanawiać. Po prostu powinniśmy użyć fotelika z przedziału 9-18 kg, 0-18 kg lub 0-25 kg, który będzie montowany tyłem do kierunku jazdy. Na rynku polskim dzięki, między innymi mojemu lobbingowi jest dostępnych kilka takich fotelików. Zazwyczaj są to konstrukcje typu szwedzkiego.

Zanim zabierzemy się za wybór takiego fotelika sprawdzajmy dokładnie, czy fotelik z przedziału 9-18 kg lub 9-25 kg daje się montować tyłem do kierunku jazdy CO NAJMNIEJ do momentu, w którym dziecko osiągnie 13 kg wagi. Na polskim rynku jest bowiem kilka fotelików 0-18 kategorii 0/1, które to można montować tyłem, ale tylko do osiągnięcia 9 kg.

Poniżej publikuję listę fotelików, które mogą rozwiązać Wasz problem. Będę ją od czasu, do czasu aktualizował. Pamiętaj, że to w większości TRUDNE w obsłudze foteliki. NIGDY nie kupuj (nie sprzedawaj) ich bez przymiarki w samochodzie i bez przemiarki do dziecka. Wszelkie opisywane przeze mnie korzyści wynikające w wożenia dzieci tyłem aż do 4.-6. roku życia są osiągalne TYLKO pod warunkiem idealnego dopasowania takiego fotelika do samochodu i dziecka. Więcej na temat korzyści z wożenia dzieci tyłem przeczytasz w artykule: Fotelik samochodowy tyłem do kierunku jazdy

Kategoria 0/1 Tyłem tylko do 13 kg. Przodem do 18 kg.

Concort Ultimax ISOFIX

Bebeconfort Opal (3-punktowe pasy)

Maxi-Cosi Opal (3-punktowe pasy)

Kategoria 0+/1 Tyłem do 18 kg. Montaż przodem niemożliwy.

BeSafe iZi Kid X3 (3-punktowe pasy + dolne pasy kotwiczące)

BeSafe iZi Kid X3 ISOFIX

Recaro Polaric (ISOFIX + dolne pasy kotwiczące)

Kategoria 0+/1 Tyłem do 18 kg. Przodem do 18 kg.

BeSafe iZi Combi X3 (3-punktowe pasy + dolne pasy kotwiczące)

BeSafe iZi Combi X3 ISOFIX

Fair Bimbo G0/1 (ISOFIX)

Kategoria 1/2 Tyłem do 25 kg. Montaż przodem niemożliwy.

Graco Belogic (3-punktowe pasy + dolny pas kotwiczący)

Maxi-Cosi Mobi (3-punktowe pasy + dolne pasy kotwiczące)

Roemer Max-Way (2-punktowe lub  3-punktowe pasy + dolne pasy kotwiczące)

Kategoria 1/2/3 Tyłem do 25 kg. Przodem 15-36 jako podwyższenie z wysokim oparciem.

Roemer Multitech 2 (3-punktowe pasy + dolne pasy kotwiczące)

Zapisz na dysk nagranie w wersji mp3: Kiedy wymienić fotelik na większy?

Uwaga: nagranie z przyczyn oczywistych nie zawiera powyższej listy fotelików. [/betterpay]