Kategoria: Foteliki tyłem do kierunku jazdy

Foteliki tyłem do kierunku jazdy zapoczątkowały moją karierę zawodową. Nie żartuję. Ich feneomen skłonił mnie do studiowania biomechaniki zderzeń. A jak się to zaczęło? W 2003 roku po raz pierwszy usłyszałem, że w Skandynawii dzieci jeżdzą w fotelikach RWF (ang. rerward facing), czyli tyłem do kierunku jazdy AŻ DO 4-TEGO ROKU ŻYCIA!!!

Potem, jakiś miesiąc później spotkałem profesora Jeffa Crandall'a, który gościnnie prowadził dla nas zajęcia na Poliechnice Warszawskiej. Od niego dowiedziałem się, jak to wygląda w USA. Jeszcze nie wiedziałem, że to spotkanie zmieni całe moje życie zawodowe :-)

Od tego czasu minęło ponad 13 lat. Nakłoniłem wielu producentów do sprowadzania fotelików montowanych tyłem do kierunku jazdy do Polski i dziś nie musisz ich ściągać samodzielnie ze Skandynawii, czy USA. Serdecznie Ci polecam takie rozwiązanie dla Twojego dziecka. Moja córeczka Weronika ukończyłą już 4-ty rok życia i dalej jeździ w fotelikach montwanych tyłem do kierunku ruchu. Warto!

5 lutego 2014 16

Foteliki tyłem – niewygodne dla dzieci?

przez Paweł Kurpiewski

Po raz 1028 problemy rodziców dotyczące fotelików montowanych tyłem do kierunku jazdy. Pan Waldek napisał do mnie w komentarzu, ale to co napisał jest tak ważne dla wielu rodziców, że postanowiłem zrobić z tego oddzielny wpis. Zacytuję Pana Waldka dokładnie, dlaczego? Bo mam dystans do siebie 🙂

21 czerwca 2013 51

Co zrobić z nogami w fotelikach RWF? Wydumane problemy rodziców.

przez Paweł Kurpiewski

Ilekroć promujemy foteliki tyłem “wagi ciężkiej”, czyli montowane tyłem aż do 4 roku życia i 18-25 kg, tylekroć pojawiają się w komentarzach pod postami wydumane problemy rodziców, którzy takich fotelików w życiu na oczy nie widzieli. Nie widzieli, a nawet o nich nie słyszeli, a są przekonani, że dziecku będzie niewygodnie, że nie ma co zrobić z nogami, że na pewno będzie miało mdłości, że nic nie będzie widzieć, że to, że tamto i owamto. I że babcia, i pani Kwiecińska z parteru (babcia Janka) TEŻ w tramwaju nie lubią jeździć tyłem, więc dla wnuczki to z pewnością będzie katorga…

20 marca 2013 0

Foteliki tyłem w USA do 18kg. Odcinek 154.

przez Paweł Kurpiewski

W 2013 roku krajem, który wiedzie prym w dziedzinie przewożenia starszych dzieci tyłem do kierunku jazdy wcale nie jest ani Szwecja, ani – jak mogło by się wydawać Norwegia – rodzimy kraj BeSafe’a. Krajem tym są Stany Zjednoczone. Przyczyniło się do tego kilka historycznych powodów.

12 marca 2013 16

Szwedzi już nie promują fotelików tyłem, bo…

przez Paweł Kurpiewski

Skandynawia, a w szczególności Szwecja była pionierem w dziedzinie fotelików montowanych tyłem do kierunku jazdy. To ciekawe, bo miałem okazję rozmawiać osobiście z inżynierami Volvo i Saab’a, którzy stoją za tym wynalazkiem. Profesor Adelman już nie żyje, ale żyją jego współpracownicy i ja miałem okazję rozmawiać z dwoma.

27 lutego 2013 12

Foteliki tyłem powyżej 13 kg, część 153

przez Paweł Kurpiewski

Foteliki tyłem – dlaczego są to rozwiązania dobre i dlaczego są bardziej polecane niż foteliki montowane przodem do kierunku jazdy? Nasi czytelnicy pytają dlaczego uparcie polecamy foteliki montowane tyłem do kierunku jazdy skoro uzyskują one niższe oceny w testach zderzeniowych.

24 listopada 2012 13

Za długi do 0-13stki, a nie ma jeszcze 13 kg?

przez Paweł Kurpiewski
Dziecko za duże do fotelika 0-13kg

Porozmawiajmy o dzieciach jeżdżących w fotelikach 0-13kg, które są wyjątkowo wysokie. Mowa o dzieciach, które nie ukończyły jeszcze pierwszego roku życia, nie osiągnęły wagi 13kg, a już są za duże, a mówiąc dokładniej – za długie aby jeździć w fotelikach 0-13kg.

9 lipca 2012 23

Tyłem czy przodem do kierunku jazdy?

przez Paweł Kurpiewski
Jak bezpieczniej zamontować fotelik

Otrzymałem od czytelnika serwisu fotelik.info nurtujące wielu użytkowników fotelików pytanie. Czy bezpieczniejsze są foteliki montowane tyłem, czy przodem do kierunku jazdy? Odpowiadam na to pytanie w dzisiejszym wpisie.