Szwedzi już nie promują fotelików tyłem, bo…

12 marca 2013 16 przez Paweł Kurpiewski
Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail

Skandynawia, a w szczególności Szwecja była pionierem w dziedzinie fotelików montowanych tyłem do kierunku jazdy. To ciekawe, bo miałem okazję rozmawiać osobiście z inżynierami Volvo i Saab’a, którzy stoją za tym wynalazkiem. Profesor Bertil Aldman już nie żyje, ale żyją jego współpracownicy i ja miałem okazję rozmawiać z dwoma.

Jeżeli chcesz mieć najbezpieczniejszy samochód - sięgnij po Volvo. Nic się nie zmieniło od wielu lat.

Jeżeli chcesz mieć najbezpieczniejszy samochód – sięgnij po Volvo. Nic się nie zmieniło od wielu lat.

Zapytałem kiedyś na konferencji Hugo Mellandera dlaczego Szwedzi odpuścili promocję tej metody wożenia dzieci choć sami wożą tak swoje dzieci. Ta wiedza nie przepływa do innych krajów Unii Europejskiej. Mellander wyraźnie zdenerowował się tym pytaniem i powiedział, że w Szwecji promocja tego sposobu przewożenia dzieci była bardzo prosta. Wyjaśniano ludziom zjawisko fizyczne i każdy głupek był w stanie to zrozumieć – on był bardzo wzburzony wypowiadając te słowa. Cytat być może nie jest zbyt dokładny, ale oddający sens tej wypowiedzi. Rzeczywiście nie trzeba skończyć fizyki na Uniwersytecie żeby zrozumieć to zjawisko i powiedział też, że Ci którzy chcieli to zrozumieć i wdrożyć, już się tego nauczyli, a oni nie zamierzają być Prometeuszem Europy i walczyć o to aby inni zechcieli wozić swoje dzieci bezpiecznie.

Promocja tego sposobu przewożenia dzieci była jak już wspomniałem bardzo prosta dlatego, że Szwedzi ufają, a na pewno ufali swoim wiodącym koncernom samochodowym Volvo i Saab. Tam właśnie prowadzono te prace. Nie od dziś wiadomo, że jeżeli chcesz mieć auto z najwyższymi ocenami w testach, to najwięcej takich produkują Francuzi, natomiast jeżeli chcesz mieć najbezpieczniejszy samochód, to sięgnij po Volvo. Nic się nie zmieniło od wielu, wielu lat.

Samochody osobowe pochodzące ze skandynawii do dziś są najbezpieczniejszymi konstrukcjami na świecie.

Samochody osobowe pochodzące ze skandynawii do dziś są najbezpieczniejszymi konstrukcjami na świecie.

Poprzez monitorowanie wypadków samochodowych z udziałem dzieci i przeprowadzanie tzw. full crash-testów na wysoką skalę we własnym laboratorium Szwedzi wiodą prym w dziedzinie bezpieczeństwa w transporcie samochodowym. Ponieważ mieli również uznanie światowe to społeczeństwo szwedzkie nie miało żadnych oporów mentalnych z akceptacją metody, która podawana była im przez inżynierów. Nie oznacza to jednak, że wożenie dzieci tyłem do kierunku jazdy jest trendem dominującym w Skandynawii. W tej dziedzinie prym wiodą Stany Zjednoczone.

volvo-accident-research-team-turns-40-23344_1

Volvo Accident Research Team od lat 70-tych monitoruje wypadki z udziałem Volvo.

Zobacz też film: Volvo Accident Research Team to zespół, który od 1970 roku zajmuje się analizą rzeczywistych wypadków na miejscu zdarzenia z udziałem samochodów VOLVO. Jego prace wniosły bardzo wiele w dziedzinę bezpieczeństwa dzieci w samochodach.

Pobierz plik w postaci mp3:

foteliki_pod_lupa_-_foteliki_tylem (czesc_trzecia)