Kategoria: Biomechanika zderzeń

3 grudnia 2015 77

Zimowa kurtka i pasy bezpieczeństwa. Czyli: jak nie stracić wątroby i śledziony podczas zderzenia?

przez Paweł Kurpiewski

Dziś temat nie-fotelikowy. Opowiem o dorosłych i o zapinaniu pasów w sezonie zimowym, a konkretnie – zapinaniu pasów bezpieczeństwa na kurtkę. Jak nie stracić wątroby i śledziony podczas zderzenia? Zapraszam na eksperyment życie.

6 listopada 2013 2

Schoolbus USA vs. Poland

przez Paweł Kurpiewski

Zajmiemy się dziś bardzo ciekawym i orientalnym dla nas tematem. Mówiąc “nas” mam na myśli polskich rodziców i czytelników tego bloga. Ochrona przedszkolaków i dzieci szkolnych przed skutkami zderzenia w autobusach szkolnych typu school bus w Stanach Zjednoczonych.To do czego doszli Amerykanie jest naprawdę imponujące.

22 lipca 2013 2

Mama w ciąży za kierownicą

przez Paweł Kurpiewski

Wiele kobiet w początkowym okresie ciąży lub tuż przed porodem nie chce rezygnować z prowadzenia auta. Pytanie, czy istnieją jakieś szczególne wskazówki dotyczące bezpieczeństwa, których możemy udzielić takim kobietom?

27 czerwca 2013 0

Poduszki powietrzne: część druga

przez Paweł Kurpiewski

W części drugiej wpisu o poduszkach powietrznych zajmiemy się elementarnymi zasadami bezpieczeństwa dotyczącymi stosowania poduszek powietrznych. To urządzenie zaprojektowane po to aby nas chronić, niepoprawnie stosowane może stanowić zagrożenie dla zdrowia i życia. O czym należy jeszcze pamiętać? Opowiada Paulina Zielińska.

24 czerwca 2013 0

Poduszki powietrzne: część pierwsza

przez Paweł Kurpiewski

Wszyscy lubimy poduszki, ponieważ są miękkie i przyjemne. Dzisiaj natomiast powiemy o poduszkach powietrznych, które są w naszych autach. Okazuje się, że systemy, które zostały zaprojektowane do tego, aby chronić, czasami niekoniecznie będą nam pomagać, a wręcz szkodzić. Dotyczy to przede wszystkim dzieci znajdujących się w fotelikach.

12 kwietnia 2013 10

Kolce biodrowe przednie górne i pasy bezpieczeństwa

przez Paweł Kurpiewski

Dziś nietypowo – szczypta anatomii. Kolce biodrowe przednie górne. Zaprojektowane przez stwórcę, dla innych przez naturę. Odkyte ponownie przez Nilsa Bohlina, jednego z czołowych konstruktorów Volvo.

4 kwietnia 2013 1

Niebezpieczne wyłączniki poduszek powietrznych

przez Paweł Kurpiewski

Wyłączniki poduszek powietrznych, powszechnie stosowane w Europie, mają na celu umożliwienie kierowcy dezaktywację poduszki powietrznej w przypadku, kiedy na siedzeniu pasażerskim podróżuje dziecko w foteliku 0-13kg. Czy jest to rozwiązanie bezpieczne?