Gondola to nie fotelik, zginanie szyi

8 października 2013 0 przez Paweł Kurpiewski
Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail

Gondola czy fotelik? Ten temat poruszałem już na blogu we wpisie “Gondole – czy są tak samo bezpieczne jak foteliki?” Na fotelik.info artykuł na ten temat dostępny jest od kilku lat. Dziś dowiesz się, dlaczego jestem przeciwnikiem przewożenia dzieci na płasko i nadużywania gondol. Tym razem dla wszystkich i nieodpłatnie. Podzielcie się tą wiedzą z Waszymi położnymi i fizjoterapeutami.

Niektóre gondole głębokich wózków niemowlęcych biorą udział w testach zderzeniowych. Posiadają one specjalne blokady/uchwyty do mocowania i jeśli przeszły wspomniane testy, to są możliwe do bezpiecznego użycia w samochodzie. Do przewożenia dzieci w pozycji leżącej stosujemy je jednak wyłącznie wtedy, kiedy mamy do tego uzasadnienie w postaci orzeczenia lekarskiego. Zalecenia i choroby, które uzasadniają użycie takich gondol znajdziecie w artykule dostępnym na fotelik.info: Gondola czy fotelik samochodowy?

Jane Transporter - jedna z gondoli z możliwością montażu w samochodzie

Jane Transporter – jedna z gondoli z możliwością montażu w samochodzie

Roemer BabySleep - gondola samochodowa

Roemer BabySleep – gondola samochodowa

 

Dlaczego jestem przeciwnikiem przewożenia dzieci na płasko i nadużywania gondol? Jeżeli będziemy mieli do czynienia ze zderzeniem czołowym, to dziecko, które leży w gondoli i leży w niej płasko (z czego cieszą się fizjoterapeuci) ma taki problem, że jego głowa przy każdym czołowym zderzeniu ale i przy zwykłym hamowaniu zachowuje się tak jakby doświadczała dużo bardziej niebezpiecznego zderzenia bocznego. Szyja poddawana jest zginaniu, a zakres tego ruchu dopuszczalny przez gondolę jest o wiele większy niż zakres tego ruchu dopuszczalny w fotelikach 0-13 kg montowanych tyłem do kierunku jazdy. Popatrzcie na infografikę poniżej.

Głowa dziecka podróżującego w gondoli podczas hamowania porusza się w kierunku ruchu powodując zginanie szyi i poddając ją dużym przeciążeniom

Głowa dziecka podróżującego w gondoli podczas hamowania porusza się w kierunku ruchu powodując zginanie szyi i poddając ją dużym przeciążeniom

BebeConfort Windoo - montaż gondoli w samochodzie

BebeConfort Windoo – montaż gondoli w samochodzie

Foteliki samochodowe dla niemowląt mają wysokie zagłówki i wkładki przeciwdziałające ruchom głowy. W gondoli, w której dziecko leży płasko, bardzo często jest tak, że głowa nie jest zabezpieczona. Pamiętajmy o tym, że  gondola, która otrzymała 5 w niezależnych testach fotelików nie jest tak samo bezpieczna jak fotelik 0-13 kg montowany tyłem.

Pobierz plik w postaci mp3: Foteliki Pod Lupa – Gondole v2