Kolce biodrowe przednie górne i pasy bezpieczeństwa

12 kwietnia 2013 10 przez Paweł Kurpiewski
Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail

Dziś nietypowo – szczypta anatomii, która jest bazą BIOmechaniki zderzeń. Kolce biodrowe przednie górne. Zaprojektowane przez Stwórcę. Odkyte ponownie przez Nilsa Bohlina, jednego z czołowych konstruktorów Volvo.

Bohlin to ten człowiek, któremu zawdzięczamy 3-punktowy pas bezpieczeństwa. Zaproponował by oprzeć biodrową część pasa poniżej kolców biodrowych przednich górnych. Pas tak ułożony nie będzie przesuwał się w stronę brzucha i ochroni narządy wewnętrzne jamy brzusznej. Pas ten zostanie zatrzymany na miednicy, która jest najtwardszą kością w całym szkielecie człowieka. Zatrzymany przez kolce biodrowe pas nie powędruje na brzuch i ochroni narządy wewnętrzne.

[box type=”info”] Anatomia: kolec biodrowy przedni górny (łac. spina iliaca anterior superior) jest wyróżniającą się częścią grzebienia biodrowego (łac. crista iliaca) miednicy. Zapobiega zsuwaniu się pasa bezpieczeństwa do góry oraz uszkodzeniu organów wewnętrznych u dorosłych pasażerów podczas kolizji. Pozostaje niewykształcony u dzieci aż do 9-10 roku życia[/box]

Układanie biodrowej części pasa bezpieczeństwa poniżej kolców biodrowych przednich górnych powinno być abecadłem, do którego stosuje się absolutnie każdy kierowca. Niestety z naszych i nie tylko naszych doświadczeń wynika, że polscy kierowcy robią duże oczy i zazwyczaj niewiele o tym wiedzą. Pas poniżej kolców? Jakich kolców? Pas trzeba układać? – pytają. Tak, pas należy układać, jeśli tego nie zrobicie, to możecie doświadczyć zjawiska zwanego nurkowaniem, które obowiązkowo omawiam na wszystkich naszych szkoleniach, a które możecie zobaczyć na poniższym filmie.

Nurkowanie nie dotyczy tylko dzieci, ale i osób dorosłych, które są nieprawidłowo zapięte pasem bezpieczeństwa. Dbajcie więc o swoje bezpieczeństwo jak i bezpieczeństwo waszych klientów. Identyfikujcie właściwie kolce biodrowe i zapinajcie właściwie pas bezpieczeństwa układając go zawsze poniżej kolców biodrowych przednich górnych.

kolce biodrowe przednie gorne

Kolce biodrowe przednie górne to jeden ze standardowych tematów w dziale ANATOMIA podczas szkoleń fotelik.info

 

A co z dziećmi? O tym już w następnym wpisie, a zdradzę Wam już dziś, że dzieci aż do okresu dojrzewania nie mają wykształconych tych kolców, musimy więc zaproponować inny sposób ułożenia pasa bezpieczeństwa na biodrach dziecka.

Pobierz podcast w postaci mp3Foteliki Pod Lupą – Kolce Biodrowe Przednie Górne

Kolce biodrowe przednie górne (łac. spina iliaca anterior superior) zobacz zdjęcia:

Zobacz też: Kochanie, nie trzymaj nóg na desce rozdzielczej!

Szkoda pięknych nóżek Twojej Panny/Pani na takie eksperymenty na żywych ludziach: https://foteliki-pod-lupa.pl/wypadki/kochanie-nie-trzymaj-nog-na-desce-rozdzielczej/

nogi deska rozdzielcza

Zobacz artykuł: Kochanie nie trzymaj nóg na desce rozdzielczej!