Mama w ciąży za kierownicą

22 lipca 2013 2 przez Paweł Kurpiewski
Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail

Wiele kobiet w początkowym okresie ciąży lub tuż przed porodem nie chce rezygnować z prowadzenia auta. Pytanie, czy istnieją jakieś szczególne wskazówki dotyczące bezpieczeństwa, których możemy udzielić takim kobietom?

Przede wszystkim podstawą jest tutaj zapięcie pasów. Wiemy, jaki jest stan prawny w naszym kraju. Przepisy prawa mówią, że kobieta w widocznej ciąży nie musi zapinać pasów bezpieczeństwa. My mówimy stanowcze NIE takim przepisom. Badania naukowe pokazują, że kobieta w ciąży powinna zapinać pasy bezpieczeństwa, tak jak każdy inny pasażer w aucie. Najczęstszą, bowiem przyczyną poronień podczas wypadku jest odklejenie się łożyska, które przy braku zapiętych pasów może zachodzić nawet przy stłuczce z prędkością 15 km/h. Warto pamiętać, że jeżeli nie zapniemy pasów, nic nas nie chroni w samochodzie. Narażamy, więc siebie i swoje dziecko.

Poprawny przebieg pasa bezpieczeństwa u kobiety w ciąży

Poprawny przebieg pasa bezpieczeństwa u kobiety w ciąży

Pasy powinny być zapięte niezależnie od tego, czy siedzimy z przodu, czy z tyłu samochodu. Warto przypomnieć, że samochody wyposażone są w poduszki powietrzne. Jeżeli przyszła mama siedzi na przednim fotelu pasażera i nie ma zapiętych pasów, a samochód nie jest wyposażony w czujniki zapięcia pasów, to w momencie wypadku zderzy się z wybuchającą poduszką powietrzną. Czy grozi to poważnymi urazami? Jakie mogą być konsekwencje? Bardzo łatwo to sobie wyobrazić, ponieważ taka poduszka otwiera się z prędkością 300km/h. Zderzenie z nią można porównać do uderzenia kijem baseballowym. Przypomnijmy, że ta poduszka może być również śmiertelnie niebezpieczna dla dziecka, które znajduje się w foteliku 0-13kg tyłem do kierunku jazdy.

Niektórzy producenci oferują specjalne adaptery do pasów dla kobiet ciężarnych, dzięki którym pas biodrowy jest obniżany

BeSafe oferuje specjalne adaptery do pasów dla kobiet ciężarnych, dzięki którym pas biodrowy jest obniżany

O czym jeszcze powinny pamiętać kobiety ciężarne? Jeżeli są kierowcami powinny pamiętać o poduszce powietrznej, która znajduje się w kierownicy. Między brzuszkiem, a miejscem, w którym w kierownicy umieszczona jest poduszka musi być zachowany odstęp minimum 25 cm.

CDN.

Pobierz plik w postaci mp3: Foteliki Pod Lupa – Mama w ciazy za kierownica