Od kiedy przewozić dziecko bez fotelika?

24 lipca 2012 17 przez Paweł Kurpiewski
Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail

Gdy dzieci są małe, to zazwyczaj rodzice spieszą się ze zmianą fotelika na następny. Gdy pociechy podrosną, same zaczynają pytać, kiedy w końcu będą jeździć jak mama i tata. Jednymi z najczęściej zadawanych pytań są: “Czy już należy zmienić fotelik?” (w domyśle: czy już w końcu można?) i “Czy dziecko może jeździć już bez fotelika?”. Odpowiadam więc dziś na pytanie, kiedy można zacząć używać tylko pasów bezpieczeństwa – tych, których używają dorośli.  Zapraszam do lektury.

Poprawnie i źle zabezpieczone dziecko

Od kiedy można zacząć przewozić dziecko bez fotelika?

Dziś temat który trapi niektórych rodziców, a bardziej trapi dzieci, zwłaszcza w wieku około 12 lat. Kiedy w końcu będę mógł jeździć bez fotelika? Jeśli trafi się Wam taki klient, to zapytajcie ich drodzy sprzedawcy,  gdzie w zasadzie się oni spieszą, bo jeżeli spotykamy się po to, by rozmawiać o bezpieczeństwie dzieci, a nie o prawie, to odpowiedź jest jedna. W fotelikach jeździmy tak długo, jak to jest możliwe.

Większość z Was pewnie jest przeświadczona o tym, że w fotelikach możemy jeździć aż do osiągnięcia 150 cm wzrostu i 36 kg wagi. Zgodnie z przepisami polskiego prawa dziecko powinno podróżować w foteliku aż do osiągnięcia 12 roku życia lub 150 cm wzrostu. Obydwa te kryteria są równoważne. I tak je należy traktować. Dlatego, że 150 cm wzrostu jest to dolna granica możliwości bezpiecznego korzystania z pasów bezpieczeństwa, gdyż są one projektowane dla osób wyższych niż 150 cm. Ukończenie 12 roku życia gwarantuje nam z kolei, że miednica dziecka jest już przystosowana do tego, by móc ją obciążać samodzielnie pasem biodrowym. Przed osiągnięciem 12 roku życia miednica jest niezrośnięta i składa się z pojedynczych kości połączonych tkanką chrzęstną. Nie posiada również struktury zwanej „kolcami biodrowymi przednimi, górnymi”,  które to były  podstawą do opracowania przebiegu pasa przez jego wynalazcę – Nielsa Bolina.

Jeśli jednak możemy, to woźmy dzieci w fotelikach jeszcze dłużej. Na rynku polskim są już dostępne 2 foteliki z wysokim oparciem i zagłówkiem, które możemy użytkować powyżej 36 kg. To doskonale poprawia ochronę dziecka w sytuacji zderzenia bocznego. Niestety bardzo wiele spośród ofiar wypadków polegających na zderzeniu bocznym wybija swoją głową szybę, jeżeli nie posiada fotelika wyposażonego w rozbudowany zagłówek. Okaleczenia, które mieliśmy okazję oglądać podczas wydawanych przez nas ekspertyz są w tej chwili niemożliwe do wyleczenia i zamaskowania przez współczesną chirurgię plastyczną. Jeśli zatem możemy, to woźmy dzieci w fotelikach aż do czasu, kiedy dorosną do strefy ochrony zapewnionej przez kurtyny boczne bądź miękką wyściółkę podsufitki.

Jeżeli spotkacie klientów którzy są zainteresowani zapewnieniem tej dodatkowej ochrony dzieciom, które ważą więcej niż 36 kg to polecam artykuł na stronie fotelik.info „Foteliki dla dzieci powyżej 36 kg”.  Wszystkim sprzedawcom i rodzicom, którzy trafili tu przypadkiem, polecam również artykuł „Siedziska bez oparcia nie gwarantują ochrony”. Jest to wiedza, którą powinien posiadać każdy sprzedawca, a każdy rodzic dziecka 10-letniego powinien wiedzieć, dlaczego warto przetrzymać to dziecko dłużej w foteliku samochodowym z oparciem. Tak zwane “podpupniki” już od dawna nie są gwarancją bezpieczeństwa. To jest „historyczny” model ochrony. Dziś jest to tylko ochrona przed mandatem. Niestety w przypadku zderzenia bocznego nie możemy od niego wymagać, że ochroni nam dziecko.

Zapisz na dysk nagranie w wersji mp3:

Od kiedy można zacząć przewozić dziecko bez fotelika?