Kategoria: Prawo i foteliki

Rozwiązania prawne od zawsze wpływają na zmianę stopnia bezpieczeństwa dzieci.  Z faktu, że polskie prawo obliguje rodziców lub opiekunów do przewożenia najmłodszych pasażerów (do 150 cm wzrostu lub 12-ego roku życia) należy się tylko cieszyć. Dzięki temu przynajmniej część dzieci ma szansę ocalić życie lub wyjść z wypadku bez poważnych obrażeń. Prawo jednak ulega zmianie – tak, aby coraz lepiej pomagało chronić najmłodszych uczestników ruchu. O wszystkich zmianach, i o tym, co o nich myślę, dowiecie się właśnie tutaj.

30 kwietnia 2015 1

Bronisław Komorowski podpisał zmiany w ustawie dotyczącej nowych przepisów w ruchu drogowym, w tym fotelików.

przez Paweł Kurpiewski

Obecny Prezydent naszego kraju znany jest z podpisywania niemal wszystkiego co wpadnie mu w ręce. Radosnym podpisem “Bronka” zakończył się proces zmiany przepisów Ustawy o Ruchu Drogowym, dostosowujący nasze prawo do dyrektyw unijnych. Jak głosi stare hasło PZPR – “Zgoda Buduje” i taka NIEWYMAGANA zgoda z przepisami unijnymi została właśnie wprowadzona.

19 marca 2015 2

Bój o “135” i jazdę bez fotelika zakończony…

przez Paweł Kurpiewski

Miałem przedwczoraj dzień pełen wrażeń. Rano odwiedziłem ministerstwo, a po południu wybrałem się do galerii,… ale nie po to, żeby zrobić zakupy, tylko dowiedzieć się, co dalej ze sprawą “135”. Co to za galeria? A no galeria w senacie, na którą wpuszczają obserwatorów obrad. 🙂

13 marca 2015 0

“Kabaret starszych panów” odcinek pt. “135”

przez Paweł Kurpiewski

Komisja Gospodarki Narodowej w Senacie przegłosowała wczoraj projekt ustawy wraz z 4 poprawkami zezwalającej na przewożenie dzieci o wzroście 135 cm oraz 3-latków bez fotelika. Przewodniczący komisji Marek Z. wspomniał wprawdzie o materiałach otrzymanych od instytucji produkującej foteliki opisujących zagrożenia wiążące się z wprowadzeniem ustawy w życie, ale uznał że potraktuje to jako lobbystyczny głos w dyskusji. (!!!!!!!!)

6 lutego 2015 0

Po co w ogóle ten fotelik?

przez Paweł Kurpiewski

Pasażera, który nie zapiął pasów bezpieczeństwa, często porównuje się do ważącego kilka ton obiektu, który uderzy w nas w czasie wypadku. Dziecko, w analogicznej sytuacji, porównuje się do małego słonia. Przesada? Raczej nie. Jak się okazuje – większości z nas trudno jest sobie wyobrazić, co dzieje się podczas wypadku, i jakie siły podczas niego działają.

23 stycznia 2015 0

Jak zmieni się polskie prawo? Paweł Kurpiewski w TVN24 o nowych, błędnych przepisach forsowanych przez UE

przez Paweł Kurpiewski

Jak już pisaliśmy na blogu, nie ma żadnej naukowej, biomechanicznej ani nawet logicznej podstawy do tego, by wprowadzać w życie przepis umożliwiający dzieciom od 135 cm wzrostu jazdę bez fotelików samochodowych. Dziś w rozmowie z TVN24 Paweł Kurpiewski komentuje nowe przepisy prawa.

23 stycznia 2015 1

135 cm wzrostu i jazda bez fotelika to śmiertelnie niebezpieczny pomysł!

przez Paweł Kurpiewski

Czy dostosowywanie polskiego prawa do prawa Unii Europejskiej jest dobre? Jak widać niekoniecznie i nie zawsze. Nowy przepis dotyczący wzrostu dziecka przewożonego w foteliku jest degradacją lepszego (w tym aspekcie) polskiego prawa do niebezpiecznego i nielogicznego przepisu, który może zagrozić życiu dzieci.

24 lipca 2012 17

Od kiedy przewozić dziecko bez fotelika?

przez Paweł Kurpiewski

Gdy dzieci są małe, to zazwyczaj rodzice spieszą się ze zmianą fotelika na następny. Gdy pociechy podrosną, same zaczynają pytać, kiedy w końcu będą jeździć jak mama i tata. Dziś odpowiadam na pytanie, kiedy można zacząć używać tylko pasów bezpieczeństwa – tych, których używają dorośli. Zapraszam do lektury.