Chest clip [klips piersiowy] przestanie być nielegalny

8 marca 2013 12 przez Paweł Kurpiewski
Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail

Nowe regulacje, o których pisała Paulina Zielińska we wpisie “I-Size i nowe procedury homologacyjne fotelików” legalizują wykorzystanie klipsa piersiowego – urządzenia powszechnie używanego w fotelikach w Stanach Zjednoczonych. Być może otworzy to drogę do homologacji amerykańskich konstrukcji w UE.

W USA nie znajdziemy ani jednego fotelika z grupy odpowiadającej naszemu przedziałowi 9-18 kg, który by nie miał takiego spinacza. Stosowany jest też w fotelikach dla niemowląt montowanych tyłem do kierunku jazdy. Jego rolą jest przeciwdziałanie zsuwaniu się pasów uprzęży fotelika z ramion dziecka i utrzymaniu ich we we właściwej pozycji tak, by znajdowały się na wysokości zbliżonej do idealnej na chwilę przed zderzeniem. Prawidłowo użyty i ustawiony klips piersiowy powinien znajdować się na wysokości środka mostka klatki piersiowej. Zapinany jest jako ostatni – po zapięciu zamka uprzęży i naciągnięciu pasów.

britax-fotelik-chaperone-usa-2-chest-clip

Chest clip w foteliku Britax Chaperone

Do tej pory chest clip był w Europie nielegalny. Nielegalny w rozumieniu homologacji ECE R44-03, która zabraniała użycia tego typu urządzeń. Dlaczego? Powód jest trywialny, a jest nim francuska ambicja do rywalizowania za wszelką cenę z Amerykanami i uporczywa tendencja, by rozwiązań amerykańskich nie kopiować na rynku europejskim. Dotyczyło to (i nadal dotyczy) również mocowania typu LATCH.

Z problemem tym poradziła sobie już kilka lat temu firma BeSafe oferując “belt collector” reklamując go jako sposób na małych “mistrzów ucieczki” potrafiących wyswobodzić się z pasów uprzęży. Nie jest to jednak do końca rozwiązanie tej samej klasy. Gratulujemy firmie BeSafe skutecznego przebrnięcia przez prawne ograniczenia homologacji i cieszymy się, że producenci, którzy znają zalety chest clip (klipsa piersiowego) będą go mogli po wdrożeniu I-Size używać w pełni legalnie.

Być może otworzy to też drogę do homologacji typowych amerykańskich konstrukcji w UE.

BeSafe belt-collector_2

Belt collector firmy BeSafe