Kiedy zmienić fotelik na kolejny?

23 lipca 2013 6 przez Paweł Kurpiewski
Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail

Jednym z newralgicznych dla bezpieczeństwa dzieci w samochodach jest chwila, w której rodzice decydują się na zmianę fotelika na kolejny. Rodzice bardzo często spieszą się, by przesadzić dziecko do fotelika większego i  reguły nie jest to dobre rozwiązanie. 

Dużo mówimy w tym kontekście o fotelikach 0-13kg, bowiem są to foteliki, z których dzieci wyrastają bardzo szybko. Rodzice często kierują się irracjonalnym przekonaniem, że “dziecku będzie lepiej” w foteliku usytuowanym przodem do kierunku jazdy i bardzo często chcą dokonać zmiany fotelika na większy w momencie kiedy nie ma jeszcze takiej konieczności, a dziecko może nadal jeździć tyłem. Jak długo? Czytaj: Nóżki dziecka mogą dotykać oparcia fotela

Kolejny moment, w którym u rodziców pojawia się “pragnienie zmiany” przychodzi gdy dziecko osiąga granicę 15kg. Wiemy o tym, że foteliki samochodowe dzielimy na 3 zasadnicze kategorie, są to 0-13kg, 9-18kg oraz 15-36kg. Niestety często zdarza się tak, że dziecko dwuletnie, czyli jeszcze bardzo małe osiąga wagę 15kg, a rodzice kierowani różnymi chęciami np: oszczędności, chcą zdecydować się już w tym momencie na fotelik 15-36kg. Taki fotelik ma w ich przekonaniu wystarczyć dziecku “już do końca”, czyli do osiągnięcia 150cm wzrostu lub do ukończenia 12 roku życia.

KATEGORIE

Podstawowe kategorie wagowe fotelików samochodowych dla dzieci

Mamy niestety złą wiadomość dla wszystkich, którzy szykują się do takiej przesiadki. Istnieją bowiem zasadnicze 3 powody, dla których za małe dziecko nie będzie bezpieczne w foteliku.

1. Pierwszym powodem jest budowa anatomiczna. Dziecko w wieku 2 lat nie ma zrośniętej miednicy. Kości złączone są chrząstkami. Taka miednica nie jest w stanie przenieść obciążeń, które są przenoszone za pomocą pasa bezpieczeństwa. Tutaj odsyłamy do stosownego artykułu na fotelik.info pt. “Po co ten fotelik?”

2. Drugim powodem jest to, że dziecko jest najczęściej jeszcze zbyt drobne, aby mogło podróżować w takim foteliku. W razie wypadku będzie wślizgiwało się ono pod pas bezpieczeństwa, pas ten wyląduje na jego brzuchu, a wiemy dzisiaj, że powoduje to rozległe obrażenia narządów wewnętrznych,  które znajdują się w jamie brzusznej. Z badań naukowych wiemy także, że urazy tego typu są jednymi z najpoważniejszych i że naukowcy wkładają dzisiaj bardzo dużo pracy aby nowo-powstające foteliki  mogły zapewnić wysoką ochronę tej części ciała dziecka. O nurkowaniu, czyli wsuwaniu się pod biodrowy pas bezpieczeństwa pisaliśmy w oddzielnym artykule na blogu. “Nurkowanie nie tylko wakacyjny temat”.

3. Trzeci powód jest – można powiedzieć – bardzo prozaiczny. Dwuletnie dziecko posadzone w foteliku 15-36kg zapięte 3-punktowym pasem bezpieczeństwa nie będzie w stanie w sposób zdyscyplinowany siedzieć w takim foteliku, będzie bawić się pasem. Często będzie dochodziło do tego, że będzie go zdejmować, zakładać sobie za plecy, w efekcie pas nie będzie spełniał swoich podstawowych zadań. Kiedy dziecko jest zapięte w 3 lub 5-punktową uprząż – nie mamy tego problemu. Dziecko jest wtedy mocno przytrzymywane i możemy być pewni, że nie wydostanie się z tej uprzęży.

[box type=”warning”] Zanim przesadzisz dziecko do większego fotelika pomyśl! Wozimy dzieci tyłem do kierunku jazdy tak długo jak to jest tylko możliwe![/box]

 

 Pobierz plik w postaci mp3: Foteliki Pod Lupa – Moment zmiany fotelika