Kiedy możesz zamontować fotelik z przodu?

Kiedy możesz zamontować fotelik z przodu?

27 czerwca 2013 3 przez Paweł Kurpiewski
Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail

W trzeciej części encyklopedii wiedzy o poduszkach powietrznych Paulina Zielińska tłumaczy wpływ tych mechanizmów na montaż fotelika w samochodzie. Również wyjaśniamy z jakimi problemami mierzy się rodzina wielodzietna i co zrobić kiedy jedno z dzieci musi siedzieć z przodu. Jak pamiętamy z wcześniejszych lekcji – z przodu nie jest tak fajnie jak z tyłu 😉 na pewno jest mniej bezpiecznie!

Są takie sytuacje, kiedy rzeczywiście mamy dużą rodzinę i nie ma możliwości, aby nie zamontować fotelika na przednim siedzeniu. Z braku miejsca z tyłu, staje się to koniecznością. Przede wszystkim musimy wtedy zadbać o to, aby ten fotelik był mocno i stabilnie zamontowany, a drugą rzeczą jest prawidłowe usadzenie i zapięcie w nim dziecka wraz z mocnym ściągnięciem uprzęży. Wszystko to po to, aby wykluczyć prawdopodobieństwo wypadnięcia dziecka z fotelika podczas wypadku.

Zanim zamontujesz fotelik z przodu przeczytaj koniecznie!

Zanim zamontujesz fotelik z przodu przeczytaj koniecznie!

Drugim krokiem jest maksymalne odsunięcie do tyłu fotela, na którym zamontowany jest fotelik, tak aby zminimalizować prawdopodobieństwo, że poduszka powietrzna wyrządzi dziecku krzywdę. W przypadku poduszek powietrznych należy pamiętać także o tym, że mają one różną geometrię, różne kształty, dlatego też zalecamy zawsze wszystkim rodzicom, którzy mają wątpliwości, sprawdzenie jaka poduszka jest w ich samochodzie oraz jakie są zalecenia producenta odnośnie odstępu od punktu jej wybuchu.

Pamiętajmy przy tym, że odsuwając przednie siedzenie samochodu możemy przesunąć je do tyłu co najwyżej do wysokości słupka. Dlaczego? Punkt, w którym pas bezpieczeństwa wchodzi w górną prowadnicę fotelika MUSI być wysunięty bardziej do przodu niż słupek, na którym przymocowana jest barkowa część samochodowego pasa bezpieczeństwa. Tylko takie ustawienie gwarantuje poprawną pracę zwijaczy. Uwaga ta dotyczy zarówno fotelików 15-36 jak i 9-18 kg. Ważna jest też dla bezpieczeństwa osób dorosłych podróżujących na przednim fotelu.

Poduszki boczne będą pomocne - sprawdź to jednak przed montażem fotelika w instrukcji samochodu.

Poduszki boczne będą pomocne – sprawdź to jednak przed montażem fotelika w instrukcji samochodu.

Co dzieje się w przypadku poduszek bocznych? Zazwyczaj będą one pomocne natomiast również trzeba sprawdzić w instrukcji auta, czy wybuchając taka poduszka powietrzna nie uderzy w fotelik. Jakie są nasze zalecenia? Dzieci w fotelikach powinny siedzieć na tylnej kanapie samochodu. Jeżeli zupełnie nie ma już takiej możliwości i musimy usadzić dziecko na przednim siedzeniu, należy usadowić tam najstarsze dziecko czyli w foteliku 15-36kg.

Dlaczego? O tym w następnym odcinku. Opowiemy także o fotelikach tyłem do kierunku jazdy i poduszkach powietrznych.

Pobierz plik w postaci mp3: Foteliki Pod Lupa – Zagrozenia – Poduszki cz3