Roemer X-PAD

20 września 2013 5 przez Paweł Kurpiewski
Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail

Roemer X-PAD to najnowszy system zabezpieczeń, który rozdziela energię pochodzącą od siły zderzenia równomiernie i zapewnia dodatkową ochronę klatki piersiowej i szyi w fotelikach 15-36 kg Romer Kidfix XP SICT. Kontrolowane ściskanie dolnej warstwy X-PAD zmniejsza obciążenia klatki piersiowej przenoszone przez pas bezpieczeństwa, a odkształcenie warstwy zewnętrznej zapobiega urazom kręgów szyjnych. To zdecydowanie HIT sezonu!

roemer-x-pad-klatka_piersiowa_szyja

System Romer X-PAD. UWAGA: grafika i opis producenta, zawiera błędy tłumaczenia. Opis biomechaniczny zjawiska w tekście poniżej.

romer-x-pad

X-PAD – nowy system zabezpieczeń od Britax-Roemer

Działanie X-PAD dotyczy dwóch różnych faz zderzenia:

Faza 1: W przypadku zderzenia czołowego nacisk pasa na klatkę zaczyna się zwiększać. Poduszki i  elementy kompresyjne X-PAD, pochłaniają część obciążenia działającego na dziecko. Dolna część nakładki XP-PAD jest ściskana poprawiając ochronę klatki piersiowej. Efekt tłumienia zmniejsza obciążenia działające na głowę i przenoszone przez szyję do 30%.

Faza 2: Podczas zderzenia samochodu, ciała pasażerów podlegają sile bezwładności, która popycha je do przodu z siłą proporcjonalną do jego wagi i prędkości samochodu w momencie uderzenia. Są przytrzymywane przez pasy bezpieczeństwa, które z natury rzeczy nie absorbują energii zderzenia.

Kręgosłup szyjny, który jest przytrzymywany przez pas barkowy jest gwałtownie zginany do przodu na skutek obrotu głowy, przy cięższych zderzeniach, aż do uderzenia brodą w klatkę piersiową.

Jest to zjawisko określane w biomechanice zderzeń i medycynie jako hyperflexion (hyper-zginanie) i skutkuje ono urazami zwichnięcia i/lub złamania kompresyjnego kręgów szyjnych C3, C4 i C5.

Aby zmniejszyć skutki tej fazy zderzenia Roemer zaprojektował kontrolowane ściskanie zewnętrznej warstwy X-PAD przez uderzający w nią podbródek, co pozwala na zmniejszenie skutków hyperflexion kręgów szyjnych, podczas gdy głowa doświadcza gwałtownego obrotu do przodu.

roemer-x-pad-hiperflexion

Hyperflexion – urazy kręgów szyjnych przy zderzeniu czołowym spowodowane są gwałtownym zginaniem szyi w wyniku działających na głowę sił

Podsumowując, w przypadku zderzenia czołowego, każda z warstw X-PAD działa niezależnie:

  1. Warstwa wewnętrzna X-PAD odkształca się zaabsorbować do 30% energii przenoszonej przez pas na klatkę piersiową dziecka.
  2. Warstwa zewnętrzna X-PAD trafiona i uciskana przez podbródek powoduje zmniejszenie skutków “hyperflexion” kręgów szyjnych, w czasie gdy głowa obraca się gwałtownie do przodu.

Nakładka XP-PAD jest obecnie kompatybilna wyłacznie z fotelikiem Romer Kidfix XP SICT i jest standardowym wyposażeniem tego fotelika. Nakładka musi być umieszczona po środku klatki piersiowej dziecka. X-PAD posiada pasek, który pozwala na jej zamocowanie po wybranej stronie fotelika.

Roemer KIDFIX XP SICT

Roemer KIDFIX XP SICT 15-36 kg z systemem X-PAD