Britax na wakacje: wyrzuć podstawkę, wybierz fotelik z wysokim oparciem!

18 sierpnia 2014 4 przez Paweł Kurpiewski
Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail

Wraz z rozpoczęciem wakacyjnego sezonu podróży Britax rozpoczął międzynarodową akcję “Bin your booser”, co można przetłumaczyć na język polski po prostu jako “Wyrzuć podkładkę/podpupnik do kosza”. W jego miejsce zainwestuj w fotelik z wysokim oparciem, co sprawi, że Twoje dziecko będzie naprawdę bezpieczne.

Temat poruszany wiele razy, ostatnio wydaje się, że zszedł lekko na dalszy plan. Wszystko przez przyciągające uwagę zmiany w homologacji, dotyczące fotelików 0-13 kg (wprowadzenie homologacji i-Size). Drugim wiodącym tematem stały się foteliki z osłoną oraz foteliki z uprzężą, czyli gorąca dyskusja na temat głównie fotelików 9-18 kg. Tymczasem Britax przypomina dziś o fotelikach z grupy 15-36 kg, czyli tych dla dzieci od 4 do 12 lat.

bin-your-booster

Britax Roemer – grafika informująca o przewadze fotelików z wysokim oparciem nad podstawkami bez oparcia.

Odważne hasło akcji “Bin your booster”, czyli wyrzuć podstawkę, ma skłonić rodziców do zmiany niebezpiecznej podstawki na fotelik z wysokim oparciem. W kwietniu organizacja konsumencka Which? przeprowadziła wywiad. Jego wyniki pokazały, że na 1000 badanych przypadków przewożenia dzieci pomiędzy 4 a 12 rokiem życia, aż 55% z nich podróżowało właśnie na samych podstawkach. 22% rodziców było zaś przekonanych, że zapewniają dzieciom taką samą ochronę, jak gdyby podróżowały one w fotelikach z wysokim oparciem. Mówiąc w skrócie: nie widzieli żadnej różnicy.

Podpupniki nie zapewniają należytej ochrony bocznej dzieciom podróżującym w nich.

Podpupniki nie zapewniają należytej ochrony bocznej dzieciom podróżującym w nich.

Wszyscy, którzy interesują się tematem fotelików wiedzą, że już od kilku dobrych lat czołowi producenci nie polecają przewożenia dzieci na samych tzw. “podpupnikach”. Niestety norma homologacyjna stawia ciągle zbyt niskie wymagania testowanym urządzeniom i tego typu produkty są ciągle dostępne na europejskim rynku. Nowe normy mają to wkrótce zmienić. Przypomnijmy zatem, co zyskujemy stosując fotelik z wysokim oparciem:

  • ochronę boczną (szczególnie delikatnej głowy podróżującego malucha, ale też całego ciała)

  • właściwe prowadzenie pasa bezpieczeństwa (szczególnie możliwość regulacji jego części barkowej, co zapobiega wypadaniu dziecka z pasa oraz zapobiega urazom klatki piersiowej oraz narządów jamy brzusznej),

  • zabezpieczenie przed tzw. nurkowaniem, czyli wślizgiwaniem się dziecka pod biodrowy pas bezpieczeństwa i urazami narządów jamy brzusznej.

O całej akcji możesz przeczytać pod następującymi linkami:

http://babyonboard.britax.co.uk/en/out-about/bin-your-booster-and-travel-safely-this-summer

oraz

http://www.which.co.uk/news/2014/04/which-warning-ditch-unsafe-backless-booster-seats-363271/

Akcja służy także promocji jednego z najnowszych osiągnięć Britaxa – fotelika KIDFIX XP SICT, który posiada rozbudowaną ochronę boczną, m.in. w postaci zabudowanych boków oparcia oraz zagłówka. Nowością jest zastosowana w nim nakładka XP PAD, przeznaczona na pas bezpieczeństwa, a będąca elementem dodatkowo pochłaniającym energię. Foteliki te wyposażone są także w system SICT (Side Impact Cushion Technology), zwiększający ochronę boczną oraz system ISOFIT – pozwalający, jak ISOFIX, przymocować fotelik jeszcze mocniej do auta, za pomocą przyłączy ISOFIX.

Roemer KIDFIX XP SICT

Roemer Kidfix XP SICT – fotelik 15-36 kg zapewniający ochronę boczną na bardzo wysokim poziomie.

 

Tekst: Paulina Zielińska