regulacja zmiany

i-Size i nowe procedury homologacyjne fotelików

25 lutego 2013 29 przez Paweł Kurpiewski
Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail

Dziś o i-Size, i o tym, co czeka nas niedługo w zmianach procedur homologacyjnych, a co najważniejsze w testach fotelików wykonywanych w ramach obowiązkowej homologacji.

Gościnnie na blogu zastępuje mnie Paulina Zielińska. Wie o tym więcej ode mnie, przywiozła te informacje prosto ze źródła: z ostatniej konferencji w Monachium.

Wszyscy wiemy, że dotychczasowe normy, które obowiązują przy wydawaniu homologacji europejskiej nie spełniają współczesnych kryteriów bezpieczeństwa i przez to do obiegu dopuszczane są foteliki, bądź „sprzęty fotelikopodobne”, które nie spełniają podstawowych norm bezpieczeństwa w zakresie ochrony przy zderzeniu bocznym i nie są w stanie zapewnić dziecku właściwej ochrony podczas wypadku. Dlatego też powstała przed kilku laty inicjatywa aby przepisy te unowocześnić.

regulacja zmiany

I-Size – zmiany w procedurach

Od kilku lat trwają prace nad nowymi procedurami oraz sprzętem używanym podczas testów zderzeniowych. Nowe manekiny serii Q mają lepiej badać zachowanie się ciała dziecka podczas wypadku. Chociaż zmiany w prawie nastąpią nieprędko, to już dziś możemy uchylić rąbka tajemnicy.

Czym jest homologacja?

Homologacja oznacza, że wyrób jest zgodny z obowiązującymi wymaganiami technicznymi. Obecnie takim wyznacznikiem jest regulamin nr.44 Europejskiej Komisji Gospodarczej Narodów Zjednoczonych. W skrócie nazywa się to homologacją ECE R44.04  Jak mówimy od lat, współczesna homologacja fotelików niestety nie gwarantuje bezpieczeństwa dzieciom w samochodzie.

ECE R44.04

Homologacja ECE R44.04

Prace nad nowym projektem zmian w homologacji podzielono na 3 fazy.

  • Pierwsza faza dotyczy fotelików z własną uprzężą i fotelików z Isofixem. Faza ta została już zakończona.
  • Druga faza dotyczy fotelików z kategorii 15-36kg i siedzisk.
  • Trzecia faza ma dotyczyć fotelików z własną uprzężą, ale bez systemu mocowania Isofix.

Prace są w toku. Możemy dziś wypowiedzieć się o pierwszej fazie projektu. Przede wszystkim zlikwidowane zostaną dotychczasowe kategorie wagowe. W miejsce tych kategorii każdy producent będzie decydował jakiego rozmiaru dziecko będzie w stanie zmieścić się do jego fotelika. Czyli kryterium będzie tutaj głównie wzrost i waga.

Dodatkowo – wprowadzony zostanie obowiązek przewożenia dzieci tyłem do kierunku jazdy do 15go miesiąca życia. Znikną także dotychczasowe kategorie, na które dzielono foteliki. Było ich do tej pory wiele na przykład: Uniwersalna, pół-uniwersalna, zastrzeżona tylko dla niektórych pojazdów i kilka innych.

W miejsce tego pozostanie tylko kategoria uniwersalna i tylko dla niektórych pojazdów. Jako uniwersalne uznane zostaną foteliki zaopatrzone w Isofix, górny pas mocujący Top-Tether oraz nogę podpierającą. Każdy samochód będzie wyposażony dodatkowo w dwie klasy Isofixów b1 lub d.

Decade of action for road safety 2011-2012

Działania na rzecz bezpieczeństwa w ruchu drogowym 2011-2012

Nowością w procedurze homologacyjnej będzie także wprowadzenie manekinów typu Q, oraz przeprowadzanie testów na zderzenie boczne. Również nowością jest dozwolenie na używanie w Europie klipsa na klatce piersiowej, które to urządzenie znane jest głównie z fotelików używanych w Stanach Zjednoczonych. O tym, dlaczego zdecydowano się wprowadzić takie, a nie inne zmiany będzie można dowiedzieć się wkrótce z naszego bloga oraz artykułów na fotelik.info. Serdecznie zapraszamy.

A dla uczestników pierwszej konferencji Foteliki Pod Lupą ekstra bonus. Poniższy link prowadzi do prezentacji Pauliny Zielińskiej, którą mieliście okazję oglądać podczas pierwszej konferencji. Hasło takie samo jak do wszystkich multimediów dystrybuowanych wśród uczestników pierwszej konferencji.

[betteroffer]Aby uzyskać dostęp do całości materiałów: pliku pdf prezentacji konferencyjnej oraz nagrania mp3 kliknij w przycisk Kup teraz.[/betteroffer][betterpay amount=”25″ amount_sms=”” button=”images/buynow_1.png” description=”Dostęp do treści atykułu id 1825″ validity=”31″ ids=””]

Pobierz prezentację z 1. Konferencji (zakaz publikacji, tylko na użytek własny lub firmowy): Foteliki-Pod-Lupa_ISize_Prezentacja

Pobierz nagranie w wersji mp3: foteliki_pod_lupa_eksperta_paulina_zielinska_o_najnowszych_zmianach_prawnych

[/betterpay]