Wózki 3w1. Szpan czy bezpieczeństwo?

1 sierpnia 2012 6 przez Paweł Kurpiewski
Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail

Dziś na moim blogu temat ciekawy dla wszystkich rodziców, którzy spodziewają się pierwszego dziecka. Jak informują nas sprzedawcy i importerzy, coraz więcej rodziców, którzy wybierają się do sklepów po pierwszy fotelik dla swojego niemowlęcia, które dopiero ma przyjść na świat,  swoje wybory opiera na tym, czy dany fotelik pasuje do wybranego przez nich stelaża wózka.

Wózki 3 w 1

Wózki 3 w 1 tylko na pokaz?

 

Szanowni Rodzice i Szanowni Sprzedawcy – bo to do Was jest adresowany ten blog, chcę Wam dziś zwrócić uwagę na to, że główną funkcją fotelika jest zapewnienie bezpieczeństwa dziecku, a nie chadzanie po galeriach handlowych z fotelikiem zamontowanym na stelażu. Zawsze cieszy mnie widok dobrego fotelika i mamy spacerującej podczas zakupów. Ale pod jednym warunkiem: fotelik musi być dobrany do samochodu, bo jeśli nie jest, to na nic nie zda nam się to, że pasuje on do stelaża jakiegoś wybranego wózka.

Drodzy rodzice, jeśli sięgacie do tego wpisu, to wybierając pierwszy fotelik dla swojego dziecka zdobądźcie jakąkolwiek wiedzę. Polecam kampanię społeczną „First Car Seat” (“Pierwszy Fotelik”), której byliśmy patronem merytorycznym i głównym dostawcą wiedzy. Pod adresem www.pierwszy.fotelik.info możecie się zapisać na bezpłatne szkolenie online w systemie e-learning.  Dowiecie się z niego po co są te foteliki i czemu służą, bo szpan w galeriach handlowych nie jest głównym powodem wydania pieniędzy na taki fotelik.

Jeśli nie macie dostępu do[betteroffer]… UWAGA: To tylko fragment tekstu. Aby uzyskać dostęp do całości treści niniejszego artykułu na 31 dni i link do zapisania wersji mp3, kliknij w poniższy przycisk Kup teraz.[/betteroffer][betterpay amount=”1.47″ amount_sms=”” button=”images/buynow_2.png” description=”Dostęp do treści artykułu ID 273 foteliki-pod-lupa.pl” validity=”31″ ids=””] wykwalifikowanego personelu sklepowego, to sprawdźcie gdzie możecie znaleźć takich sprzedawców. Pod adresem www.gdzie-kupic.fotelik.info znajduje się lista kilkudziesięciu wyszkolonych przez nas sprzedawców, których sklepy znajdziecie w kilkunastu miastach Polski. Oni pomogą Wam przymierzyć i dobrać fotelik do samochodu. Na nic nie zda się dopasowanie tego fotelika do stelaża wybranego wózka jeśli nie będzie pasował on do profilu Waszej kanapy.

Na inspekcjach fotelików, którym przewodniczę podczas Ogólnopolskiej trasy inspekcji fotelików samochodowych dla dzieci stwierdzamy bardzo dużą liczbę fotelików 0-13 kg dla niemowląt, które zupełnie nie pasują do profili kanap. W fotelikach tych dzieci podróżują z głową opadającą na piersi. Nikt nie wpadł na pomysł, żeby sprawdzić, czy dany fotelik pasuje do wybranego samochodu i czy możemy uzyskać tam kąt leżenia dla niemowlęcia pomiędzy 30 a 45 stopni. Nikt nie sprawdził, czy pas bezpieczeństwa zamontowany w tym samochodzie pozwala na bezpieczne zapięcie fotelika etc.

Szczytem góry lodowej niech będzie przykład z Zielonej Góry, gdzie rodzice samodzielnie przyspawali sobie adaptery do fotelika, po to, żeby móc korzystać z niego na stelażu wózka. Myślałem, że dostanę zawału. Tak to się zdarza –  rodzice zachowują się niczym prowadzący kultowe programy z serii “Zrób to sam” Adam Słodowy.

Rodzice i Sprzedawcy! Jeżeli zobaczycie tego rodzaju przeróbki –  interweniujcie. Takie rozwiązanie powinno być sprawdzone w testach bezpieczeństwa – w crash-testach. Rozwiązania stosowane w wózkach oraz adaptery powinny być akcesorium oryginalnym, przetestowanym w warunkach jezdnych, na specjalnych torach, na których testuje się wózki w taki sposób,  żeby sprawdzić, czy adapter ten jest w stanie stabilnie utrzymywać wózek na stelażu. Jakiekolwiek nieoryginalne przeróbki mogą grozić wypięciem się fotelika ze stelaża wózka. Dwa tego typu przypadki mieliśmy w ubiegłym roku w Polsce.

Jeżeli więc macie ochotę na wózek 3w1, na stelaż, w którym dałoby się zamontować fotelik samochodowy, który kupicie dla swojego niemowlęcia, to zacznijcie od (a) sprawdzenia jego wyników w testach fotelików, (b) sprawdzenia, czy pasuje on do waszego samochodu. A adaptery po które sięgniecie muszą być zawsze oryginalne.

Na koniec bardzo ważne ostrzeżenie, również wynikające z praktyki ekspertyz powypadkowych. Fotelik przewożony na stelażu wózka winien być przewożony z pałąkiem w pozycji pionowej, gdyż upadek takiego fotelika, po jego wypięciu się, jest wtedy mniej groźny dla dziecka.

 

Zapisz na dysk nagranie w wersji mp3: Wózki 3 w 1 – szpan, czy bezpieczeństwo. [/betterpay]