Radian montowany tyłem

Sunshine Kids Radian nowa groźna subkultura?

9 grudnia 2012 16 przez Paweł Kurpiewski
Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail

Zaczniemy kontrowersyjnie, przynajmniej jak dla mnie – chcę dziś zniechęcać Was do fotelików 9-18kg montowanych tyłem do kierunku jazdy. Moim celem jest uświadomienie Was, że nie jest to tak proste jak mogłoby się wydawać.

My od wielu lat namawiamy rodziców żeby używali fotelików montowanych tyłem do kierunku jazdy tak długo jak to jest możliwe. Szwedzi wożą swoje dzieci tyłem do czwartego, a nawet szóstego roku życia. W Stanach Zjednoczonych ta polityka bezpieczeństwa została wdrożona tak gruntownie, że wszystkie foteliki z przedziału 9-18kg mają możliwość montowania zarówno przodem jak i tyłem do kierunku jazdy. Wiele z nich w pełnym zakresie wagowym.

Radian montowany tyłem

Radian zamontowany tyłem do kierunku jazdy

Jakie jednak problemy mogą czyhać na rodzica, który zafascynowany głoszonymi przeze mnie ideami wożenia dzieci tyłem do kierunku ruchu aż do czwartego roku życia chce kupić fotelik na przykład na rynku skandynawskim lub amerykańskim. Oczywiście przez internet i oczywiście bez przymierzania. Pozdrawiam tu wszystkich fanów i propagatorów tych idei, że bez przymiarki fotelika w samochodzie możecie kupić fotelik, który nie za bardzo pasuje do Waszego samochodu.

Podczas wakacyjnej trasy Ogólnopolskiej Kampanii Inspekcji Fotelików Samochodowych dla Dzieci spotkaliśmy się z kilkoma przedstawicielami subkultury, tak mogę to żartobliwie nazwać – Radianowej. Karierę na forach internetowych zrobił fotelik Sunshine Kids amerykańskiego producenta, który nie jest jeszcze dostępny na rynku europejskim . Mowa o Radianie. Dlaczego mówię o subkulturze? Na forach internetowych możemy spotkać niemalże wyznawców lub wyznawczynie Radiana opiewających jego zalety w polskim internecie.

Rzeczywiście jest to niezły fotelik, ale w porównaniu do innych modeli w tym przedziale wagowym na rynku amerykańskim wyróżnia się w zasadzie tylko Super-Latchem – możliwością mocowania go za pomocą amerykańskiego odpowiednika Isofixa w nieco szerszym zakresie wagowym. Jakież jednak przykre niespodzianki mogą czekać na człowieka, który kupi ten fotelik przez internet.

Radian fotelik

Fotelik Radian

Fotelik ten da się mocno zamocować niemalże w każdym samochodzie niezależnie od jego wyposażenia, nie raz niezależnie od rodzaju pasów bezpieczeństwa, które on posiada. Niestety możemy dosyć często trafić na problem crunchu, czyli kolizji z zamkiem pasa bezpieczeństwa. Drugim problemem, który napotkaliśmy wśród użytkowników tego fotelika, a który zagraża również użytkownikom innych fotelików nie przymierzonych lub źle dopasowanych do samochodu jest zbyt mały  kąt pomiędzy podłogą samochodu, a oparciem fotelika. Niektórych naszych czytelników może to zdziwić, bo przecież „bardziej leżąca pozycja dla dziecka jest wygodniejsza”, tak mogłoby się wydawać, ale my rozmawiamy o bezpieczeństwie, a nie o wygodzie.

Oparcie fotelika samochodowego zarówno w fotelikach 0-13kg jak i w fotelikach 9-18kg montowanych tyłem do kierunku jazdy może znajdować się w stosunku do podłoża pod kątem 45 do 70 stopni.

Dlatego, że jeśli[betteroffer]… UWAGA: To tylko fragment tekstu. Aby uzyskać dostęp do całości treści niniejszego artykułu na 31 dni i link do zapisania wersji mp3, kliknij w poniższy przycisk Kup teraz.[/betteroffer][betterpay amount=”1.47″ amount_sms=”” button=”images/buynow_2.png” description=”Dostęp do treści artykułu ID 1169 foteliki-pod-lupa.pl” validity=”31″ ids=””]
dziecko jest usadowione zbyt pionowo, to przy każdym hamowaniu lub przy zaśnieciu głowa dziecka będzie opadała mu na klatkę piersiową. Oddychanie w takiej pozycji jest mówiąc wprost – niemożliwe. Nawet dorosła osoba ma problemy z oddychaniem gdy głowa opadnie jej na pierś podczas hamowania. Przy czym dorosła osoba podczas takiego incydentu się obudzi i poprawi swoją pozycję, a małe dziecko może nie mieć siły aby głowę podnieść i może to być sytuacja bardzo niebezpieczna.

Kiedy dziecko siedzi w pozycji zbyt leżącej, kiedy graniczny kąt 45 stopni zostanie przekroczony to jako biomechanik zderzeń chętnie nawiązałbym tu do równi pochyłej. Równią pochyłą męczyły nas kiedyś panie na fizyce. Kiedy przekroczymy kąt 45 stopni to nie tylko podczas zderzenia czołowego, ale podczas każdego hamowania szyja dziecka podróżującego w takim foteliku będzie rozciągana. Jego głowa będzie poruszała się po równi pochyłej i wygenerujemy obciążenia na szyję, których nie ma normalnie. W prawidłowo zamontowanym foteliku podczas zderzenia lub hamowania całe ciało dziecka jest dociskane do oparcia fotelika i żaden ruch nie ma miejsca.

fotelik radian przodem

Radian zamontowany przodem do kierunku jazdy

Zdarza się, że jeśli fotelik dostaje się w ręce pasjonata, który wie, że fotelik musi zostać zamontowany tak mocno jak to tylko jest możliwe. Jeśli taki pasjonat – posiadacz Radiana, ponaciąga wszystkie paski mocujące tak mocno jak to jest możliwe to niestety może „przeciągnąć” ten fotelik. Przeciągnąć to znaczy zamontować go pod kątem mniejszym niż kąt 45 stopni.

Uwaga do wszystkich pasjonatów zafascynowanych przewożeniem dzieci tyłem do kierunku jazdy do 4 roku życia. Jeżeli poważnie traktujecie moje wskazówki i poważnie chcecie zająć się bezpieczeństwem swojego dziecka w samochodzie, to nie róbcie tego bez przymierzania fotelika w samochodzie. Sama idea nie uchroni Was i nie zapewni większego bezpieczeństwa dziecku jeśli kupicie fotelik, który będzie niekompatybilny z Waszym samochodem. W takim przypadku, mimo użycia idei i zastosowania się do niej, bezpieczeństwo Waszego dziecka może być w gorszym stanie niż kiedy użyjecie klasycznego fotelika 9-18kg zamontowanego przodem, ale pasującego do Waszego dziecka i do Waszego samochodu. Wszystkim kupującym przez internet w kraju i za granicą mówimy: Zastanów się co robisz, jeśli korzystasz z moich porad – korzystaj z nich do końca.

Zapisz na dysk nagranie w wersji mp3: foteliki_pod_lupa_eksperta_radian [/betterpay]