Testy fotelików ADAC 2013 – reglamentowany dostęp :-(

29 maja 2013 1 przez Paweł Kurpiewski
Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail

Ostatni odcinek pierwszej opowieści o testach fotelików 2013 nagranej “na gorąco”. Tym razem krótkie podsumowanie. Zapraszam do lektury poniższego artykułu i wysłuchania podcastu. Uwaga: To nie koniec rozmów o testach, ale od dziś będzie już coraz bardziej szczegółowo!

Co cieszy w tegorocznych testach? Przede wszystkim bardzo, bardzo duża ilość czwórek. Spoglądając jednak na to z perspektywy rynku i tego, co działo się na nim w ostatnim roku, mam wrażenie, że mamy niestety problem z pewną blokadą w dostępie do testów według procedury ADAC dla producentów. Nie mówię nawet o dostępie dla polskich producentów, ale chyba w jakiś sposób wyczerpała się obowiązująca procedury kwalifikowania fotelików do testów.

Publikacja wyników testów ADAC w tym roku wywołała wiele emocji.

Publikacja wyników testów ADAC w tym roku wywołała wiele emocji.

Procedura ta polega na mierzeniu i ocenianiu ich udziału w rynku. Teoretycznie, fotelik którego nie ma w obrocie handlowym, nie może trafić do testu. Praktycznie zaś, nawet w Polsce, świadomy rodzić fotelika bez testów kupować nie chce. Jest to więc zamknięte koło. Ja, nawet nie jako inżynier z branży, ale jako konsument – rodzic chciałbym wiedzieć ile jest wart fotelik, który “grasuje” po naszym rynku i chciałbym to wiedzieć tak szybko jak to jest możliwe.

Myślę, że też wielu producentów chciałoby poddać swoje foteliki tym testom nie czekając na jesienną lub wiosenną turę testów ADAC. Baaaa, w zasadzie to nie myślę, a wiem. Byli już tacy, którzy składali propozycje solidnych łapówek za “wkręcenie” fotelika do testów ADAC.  Póki co, łapówką nie da się tego zrobić. Z drugiej zaś strony, trafiają jednak do testów (jak widać w tym roku) foteliki tuż po premierze, które znaczących udziałów w rynku mieć nie mogą…

Mamy na to pewien pomysł, jak to ten stan poprawić, ale póki co, cicho sza… 😉

Pozdrawiam i zapraszam do lektury pozostałych moich wpisów. W kolejnym wpisie na temat tegorocznych testów fotelików zagłębię się nieco bardziej w oceny!

Pobierz plik w postaci mp3: Foteliki Pod Lupa – Testy 2013 – podsumowanie