Testy fotelików 2013

22 maja 2013 9 przez Paweł Kurpiewski
Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail

Testy fotelików 2013 już są! Patrz: http://fotelik.info/pl/testy/2013/grupa/rosnaco/index.html W tym roku do niezależnych testów fotelików stanęło 29 nowych modeli fotelików. 2 foteliki uzyskały oceny 5, aż 13 ocenę 4. Trzem fotelikom zdegradowano ocenę za wysoką zawartość substancji szkodliwych [z czym nie do końca się zgadzam]. Testowano 4 modele fotelików montowane tyłem do kierunku jazdy powyżej 13 kg… Popełniono co najmniej 2 błędy montażowe podczas testów 🙁

Wyniki prezentowane przez poszczególne podmioty zaczynają coraz bardziej odbiegać od siebie. Panowie i to jest ta integracja europejska? Ta, na cześć której śpiewacie hymny i urządzacie parady? Fuj! Jest się czego wstydzić… Niestety w środowisku  biomechaników ciągle narastają konflikty wokół testów fotelików. Nie rozumiem tego…

Nie rozumiem też inżynierów z automobilklubów, którzy publikują niezależne testy, bo po raz pierwszy w historii przebiegają według procedur niższych w stosunku do współczesnych założeń komitetów homologacyjnych. Co mam na myśli? A no to, że wszystkim nam – Panowie inżynierowie, wiadomo o prowadzonych pracach na temat zakazu homologacji według współczesnych procedur, fotelików z osłoną tułowia. Patrz: testy UTAC.

A tu foteliki z osłoną tułowia zdobywają znaczące noty. Nawet, jeśli ich przedstawiciele handlowi i importerzy deklarują niechęć do dalszego handlowania tego rodzaju fotelikami.

Nie podobają mi się również komentarze ADAC pod wynikami testów ADAC, dlatego że opiewają wyniki fotelika, który zdobył piątki, pomijając nazwę i markę fotelika, który tych piątek zdobył więcej. A o czym mówię?

Tabela zbiorcza z serwisu fotelik.info wskazująca najnowsze wyniki testów 2013

Tabela zbiorcza z serwisu fotelik.info wskazująca najnowsze wyniki testów 2013

Oczywiście o Peg Perego Primo Viaggio SL + baza ISOFIX 0 + 1. To jest zwycięzca tegorocznych testów. Włoski producent, który nigdy nie był w pierwszej lidze, przynajmniej w Europie, bo w USA radzi sobie całkiem nieźle. Ale Stany Zjednoczone to zupełnie inne konstrukcje i zupełnie inny rynek. Peg Perego ze swoim fotelikiem zdobył cztery piątki, a dostał tróję za czyszczenie tylko dlatego, że napisał iż jego tapicerki nie da się prać w pralce. Wystarczyłoby aby napisał, że się da i piątka murowana. Jak wiemy – wszystkie tapicerki da się prać w pralce, jedne tylko raz, a inne trzy razy 😉

Niemcy zaś mówią przede wszystkim o Kiddy Phoenixfix 2 Pro ISOFIX 9-18kg z osłoną tułowia. Bardzo, bardzo gratuluję Kiddy sukcesywnego podnoszenia jeszcze i jeszcze wyżej wyników własnych materiałów energochłonnych. Bardzo, bardzo dziwię się ADAC i innym automobilklubom konsorcjum, że wiedząc o prowadzonych pracach i zmianach w homologacji, które będą zakazywać wielu rozwiązań stosowanych w fotelikach z osłoną tułowia uznając je za niebezpieczne – co ma swoje odzwierciedlenie w przygotowywanym stanie prawnym i w poprawkach do homologacji ECE, które są właśnie w tej chwili głosowane i omawiane w Genewie – dziwię się wszystkim tym inżynierom, że nie wspominają ani słowem przy żadnym z fotelików o wątpliwościach, które budzą się wobec całej rodziny fotelików z osłoną tułowia. Niezależnie od tego, czy jest to Kiddy Phoenixfix 2 Pro ISOFIX, czy też proponowany do użycia przodem do kierunku ruchu fotelik Cybex – Sirona z osłoną, czy też Recaro Monza Nova IS, który to fotelik uzyskał czwórkę, a jest również fotelikiem z osłoną tułowia.

W żadnym z komentarzy, które mogłem przeczytać, zobaczyć lub obejrzeć nie spotkałem informacji o tym, że…

Uwaga! Wejście Smoka! Nieznana i wychodząca z niebytu dla konsumentów japońska firma Takata zdobyła już cztery czwórki w niezależnych testach. Zadebiutowała w zeszłym roku fotelikiem 15-36kg, a w tym roku wystawiła aż 3 foteliki zdobywając komplet czwórek. Ta japońska firma nieznana dotychczas na europejskim rynku różni się od wszystkich pozostałych producentów fotelików. Jest to znana firma produkująca komponenty dla branży motoryzacyjnej i produkująca – w tym również w Polsce poduszki powietrzne i pasy bezpieczeństwa. Nie dziwi więc ich know-how, a zapoznając się ze stroną internetową firmy Takata śmiem twierdzić, że wspomniane Wejście Smoka to dopiero początek. Kolejne kroki Takata ma przed sobą, a takiego otwarcia – z kompletem czwórek, nie miała do tej chwili żadna marka. Dokonał tego Cybex przy swoim wejściu na rynek, ale z fotelikami 15-36kg gdzie jest dosyć łatwo te  czwórki uzyskać.

Fotelik Takata Mini z kompletem "czwórek"

Fotelik Takata Mini z kompletem “czwórek”

ADAC w tym roku obcina noty fotelikom Concord za obecność substancji szkodliwych Tradycyjnie już po ADAC’owsku wyniki ostateczne fotelika są degradowane z powodu zawartości tych substancji. Nie zgadzają się z tym Austriacy i inni członkowie konsorcjum publikując wyniki z ostrzeżeniem, że fotelik zawiera substancje szkodliwe wraz z jego realną oceną z testów zderzeniowych. Założę się drodzy Panowie o dowolną kwotę, że to Austriacy mają rację, a nie Niemcy, a niemiecki z resztą Concord już dziś weryfikuje swoich dostawców tak, aby pozbawić swoje foteliki owych substancji szkodliwych, bo mogą być niebezpieczne, jeśli dziecko je… zje…

PS: smacznego i powodzenia.

W tegorocznych testach, jeżeli chodzi o Concorda znalazł się fotelik Air zarówno z bazą jak i bez bazy. Testowano także Ultimaxa na Isofixie i co ciekawe wynik czystej oceny za bezpieczeństwo fotelika Air to 5. Zarówno z bazą jak i bez bazy, jak to jest możliwe? Obejrzyjcie fotelik Air i zobaczcie jak jest zbudowana blokada pasa bezpieczeństwa z tyłu tego fotelika, zrozumiecie wtedy dlaczego bez bazy może uzyskać ocenę 5.

Ultimax na Isofixie otrzymał czwórkę. Jest to fotelik montowany zarówno tyłem do 13kg jak i przodem do kierunku jazdy do 18kg.

concord air 2

Prowadnica-blokada pasa barkowego w foteliku CONCORD Air

concord air 1

CONCORD Air w całej okazałości

 

CDN… już jutro. Michał powiedział, że gadałem 20 minut i trzeba to pociąć 😉

Odcinek 2 znajdziesz tu: https://foteliki-pod-lupa.pl/testy-fotelikow-2/testy-fotelikow-2013-cz-2/

Pobierz plik w postaci mp3: Foteliki Pod Lupą – Nowe Testy Fotelików 2013