Funkcja leżenia w foteliku 0-13kg – nigdy w samochodzie!

Funkcja leżenia w foteliku 0-13kg – nigdy w samochodzie!

17 września 2013 3 przez Paweł Kurpiewski
Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail

Po wakacjach spędzonych wraz z kampanią Ogólnopolskich Inspekcji Fotelików zwracam uwagę na różne błędy i chciałbym je wyeliminować. Wszelkie błędy popełniane przy niemowlętach w razie wypadków z ich udziałem kończą się bardzo ciężkimi obrażeniami lub śmiercią. Nie chcę straszyć i czarno-widzieć ale fakty są takie, że błędne użycie pałąków może powodować bardzo poważne obrażenia. Rodzice niemowląt są bardzo wrażliwi i czuli na naukę w tej dziedzinie więc do nich zwracam się w pierwszej kolejności.

Na polskim rynku znajdują się co najmniej 3 foteliki, które są wyposażone w funkcję leżenia lub częściowego leżenia, która jest przeznaczona do użytkowania poza samochodem. Jeżeli montujemy foteliki na wózku (o czym będę jeszcze mówił w osobnym wpisie) lub jesteśmy na postoju i wyjmujemy fotelik z samochodu, albo nie wyjmując chcemy dać dziecku chwilę oddechu, mamy wówczas możliwość przełączenia fotelika w funkcję “do leżenia”. Taką możliwość mają foteliki BeSafe iZi Sleep, Casualplay Prima Easy i Kiddy Evolution Pro. Pamiętajcie, że jeżeli chcecie skorzystać z tych fotelików i tej funkcji, to nigdy nie korzystajcie z niej podczas jazdy samochodem.

Kiddy Evolution Pro z funkcją leżenia. Do stosowania tylko poza samochodem.

Kiddy Evolution Pro z funkcją leżenia. Do stosowania tylko poza samochodem.

Przewożenie dziecka w pozycji leżącej, tzn. w pozycji bardziej pochylonej do przodu, bardziej leżącej niż kąt 45 stopni skutkuje rozciąganiem jego szyi nie tylko przy zderzeniu, ale przy każdym hamowaniu.

Be Safe iZi Sleep w pozycji do leżenia do używania tylko poza samochodem.

Be Safe iZi Sleep w pozycji do leżenia do używania tylko poza samochodem.

Dlaczego pozycja leżąca, tyłem do kierunku jazdy, w foteliku 0-13 kg rozłożonym na płasko jest niebezpieczna dla dziecka? Dlatego, że 25% masy ciała dziecka skupione jest w jego głowie. Jeśli ta głowa razem z plecami dziecka nie są podparte oparciem fotelika ustawionym pod kątem minimum 45 stopni do poziomu, a są w pozycji bardziej leżącej, to każde hamowanie powoduje ruch głowy do przodu.

Casualplay Prima Easy również dysponuje pozycją do leżenia, do zastosowania np. na wózku.

Casualplay Prima Easy również dysponuje pozycją do leżenia. My zalecamy aby nigdy nie stosować jej podczas jazdy samochodem.

 

Casualplay Prima Easy w samochodzie.

Casualplay Prima Easy w samochodzie.

Ciężka głowa ważąca 25% masy niemowlęcia próbuje przesuwać się do przodu, bo właśnie tak działają na nią siły. W tym momencie wiotki kręgosłup szyjny dziecka jest narażony na obrażenia na skutek rozciągania, do których nie jest przystosowany. Kręgosłup ten zbudowany jest głównie z tkanek chrzęstnych. Kręgi niemowlęcia podlegają zjawisku kostnienia dopiero powyżej 3-go roku życia.

projekt_ekierka_3

[box type=”warning”]

Wielu pediatrów, specjalistów od rehabilitacji niemowląt oraz rodziców jest przewrażliwionych na punkcie tego, by ich dzieci spędzały jak najwięcej czasu w pozycji leżącej na bardzo twardym i płaskim materacyku. Ja również jako rodzic stosuję takie materace ale przewożenie dzieci w samochodzie na płasko jest skrajnie nieodpowiedzialnym i niebezpiecznym podejściem do tego tematu. Wasze dzieci będą mogły prawidłowo rozwijać swoje kręgosłupy jeżeli pozostaną żywe… To zapewnią Wam foteliki samochodowe dla dzieci, w których niemowlęta podróżują w pozycji półleżącej.

Foteliki Pod Lupa – box – pozycja lezaca nie do samochodu

[/box]

Korzystajmy z fotelików 0-13 kg ze świadomością tego jak należy to robić bezpiecznie. Uczulam Was na to i zalecam – korzystajcie z funkcji leżenia świadomie.

Pobierz plik w postaci mp3: Foteliki Pod Lupa – Palaki w fotelikach 0-13 kg cz2