Portale straszą rodziców, że ich niemowlę udusi się w foteliku samochodowym – czy to prawda? Zobacz film

Portale straszą rodziców, że ich niemowlę udusi się w foteliku samochodowym – czy to prawda? Zobacz film

24 listopada 2016 0 przez admin
Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail

W ostatnim czasie, dzięki nowym badaniom pediatrów z Uniwersytetu w Bristolu, głośno zrobiło się o tym, że dzieci mogą udusić się w fotelikach samochodowych. Czy to możliwe?

Portale i telewizje straszą rodziców, że “Niemowlęta nie powinny spędzać w samochodowym foteliku więcej niż 30 minut”, “Małe dzieci mogą udusić się w fotelikach samochodowych”. To wszystko prawda, jeżeli nie zastosujesz się do pewnych zasad. A ja mówię tyle: 14 lat temu, gdy byłem na szkoleniach w Stanach Zjednoczonych, zostałem nauczony mierzenia kąta w fotelikach samochodowych. Oni już wtedy wiedzieli, że to ważne. I od tamtej pory przypominam o tym na każdym kroku. Nie do wszystkich to jednak jeszcze dociera…

Najnowsze brytyjskie badania stwierdzają, że jeżeli dziecko za długo przebywa w foteliku, istnieje ryzyko jego uduszenia. I jest to prawda, jeżeli fotelik ma zły kąt pochylenia: w momencie kiedy dziecko przybiera zbyt pionową pozycję w foteliku, głowa opada mu do przodu i wtedy może mieć problemy z oddychaniem. Jednak tak nie musi być, jeżeli tylko kąt fotelika w Twoim samochodzie będzie odpowiedni, tzn. będzie miał pomiędzy 40 a 45 stopni dla niemowlaka.

Drogi Rodzicu spodziewający się dziecka – pomyśl o tym, czy Twoje dziecko będzie miało odpowiednią pozycję w foteliku PRZED jego zakupem, a nie po. Zmierz fotelik, którym będziesz przewoził swoje maleństwo w swoim aucie i upewnij się, że posiada on tam odpowiedni, tj. bezpieczny kąt nachylenia.

Pamiętaj też, że Twój wybór powinien być zdominowany nie tylko ocenami w testach czy opiniami celebrytów o danym foteliku – możesz kupić najlepszy na świecie fotelik, ale jeżeli będzie nie dobrany do Twojego samochodu, nie spełni swoich fantastycznych funkcji. Przymiarka fotelika to nie jest jedynie wstawienie go do samochodu, a poprawne zamontowanie i sprawdzenie go pod wieloma względami. Przed zakupem sprawdź zatem, czy fotelik pasuje do Twojego samochodu! Jeżeli fotelik będzie miał odpowiedni kąt nachylenia, ciągła obserwacja dziecka siedząc obok niego nie jest konieczna – możesz to robić z przedniego fotela za pomocą lusterka umieszczonego nad dzieckiem – i takie rozwiązanie zalecam.

Uwaga! Badania z Uniwersytetu w Bristolu w Anglii wcale nie potwierdzają hipotez, że dzieci należy wozić na leżąco! Nie wyciągajcie więc takiego wniosku.

Zobacz sam:

 

Jeśli chcesz sprawdzić, czy Twój fotelik jest dobrze zamontowany i dobrany do samochodu, zapraszam na inspekcję do Centrum Bezpieczeństwa fotelik.info w Warszawie.

Pamiętaj, żeby umówić się przed przyjazdem! Zadzwoń: 22 203 53 18