Czy można przedłużyć pasy bezpieczeństwa?

19 stycznia 2013 12 przez Paweł Kurpiewski
Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail

Na jednym z forów internetowych mój asystent wygrzebał ciekawy temat. Jeden z rodziców pyta innych rodziców (Ci na pewno będą dla niego doskonałym źródłem wiedzy) o to, czy można przedłużyć pasy bezpieczeństwa. Delikwent kupił fotelik i okazuje się, że „ten wredny samochód ma za krótkie pasy bezpieczeństwa”.  Postawmy tę sprawę prawidłowo, postawmy ją z głowy na nogi – to ten fotelik nie pasuje do Twojego samochodu. Ja zaś pytam Cię drogi rodzicu, w jaki sposób stałeś się jego posiadaczem?

Jeżeli kupiłeś fotelik, który nie da się zamontować w Twoim samochodzie z powodu zbyt krótkich pasów to znaczy, że nie przymierzałeś go przed zakupem w Twoim samochodzie, to znaczy, że żyjesz jeszcze w “trzecim świecie fotelikowym” i nie postarałeś się o stosowną wiedzę przed zakupem tego fotelika. Może dostałeś go w prezencie? Na ten temat też już publikowałem i zapraszam do zapoznania się z treścią tego wpisu. “Dostałeś fotelik w prezencie?”

Jeżeli zatem okazuje się, że masz za krótkie pasy to nie szukaj możliwości ich przedłużania. Jest to możliwe i zaraz opowiem o jedynej, autoryzowanej metodzie wykonania takiej operacji. Co jednak najlepiej w takim razie zrobić?

Pasy bezpieczeństwa mają już 50 lat.

Przede wszystkim przymierzyć i sprawdzić, czy wybrany przez nas fotelik da się poprawnie zamontować w samochodzie. To, że pasy są za krótkie jest jednym z najbardziej oczywistych przejawów braku kompatybilności fotelika w samochodzie. Tych powodów może być jeszcze kilkadziesiąt.

[box type=”info”] UWAGA: Praca na granicy długości pasa nie zawsze jest czymś złym. Fotelik zamontowany poprawnie takim pasem, jeśli jest bardzo krótki, ale nie ZA KRÓTKI poprawia stabilność montażu fotelika i bywa zjawiskiem pożądanym. [/box]

Jeżeli montujesz fotelik na tylnej kanapie to jedyne co możesz zrobić (poza wymianą fotelika, bo właśnie takie działanie polecałbym) to wymiana zwijacza wraz[betteroffer]…To tylko fragment tekstu. Aby uzyskać dostęp do całości, kliknij w przycisk Kup teraz.[/betteroffer][betterpay amount=”1.47″ amount_sms=”” button=”images/buynow_1.png” description=”Dostęp do treści artykułu ID 1627″ validity=”31″ ids=””]
z całym pasem. Nowy zwijacz wraz z pasem bezpieczeństwa, dla auta klasy średniej, to koszt około 700 zł. Plus oczywiście koszty operacji wymiany, oczywiście w autoryzowanej stacji, bo nie polecam wykonywania tego przez znajomego mechanika. Koszty jakie poniósłbyś Ty i Twoja rodzina przy źle wykonanym zadaniu byłyby niewspółmierne do korzyści finansowych z takiej tańszej operacji.

735296358

Czy kupując pas bezpieczeństwa na allegro wiesz za co płacisz?

Jeśli więc masz wydać 700 zł plus „robociznę”, to przestrzegam tutaj – jest to koszt przewyższający wartość wielu dobrych fotelików samochodowych, a jeśli myślisz o zakupie pasa „ze szrota” to ani Ty, ani Twój znajomy mechanik, nie jesteście w stanie stwierdzić , czy ten pas brał udział w zderzeniu lub stłuczce. Można to stwierdzić tylko przy ciężkim zderzeniu kiedy pas jest zablokowany np. po zadziałaniu pirotechnicznego napinacza lub ogranicznika siły. W pozostałych przypadkach musisz go kupić obdarzając zaufaniem właśnie znalezionego na allegro oferenta. Czy darzysz go zaufaniem i chcesz mu powierzyć bezpieczeństwo swoje, swojej żony, swojej rodziny, swojego dziecka?

Zakup pasa na szrocie może skończyć się tragicznie.

Zakup pasa na szrocie może skończyć się tragicznie.

Wszystkie tanie części „ze szrotów” pochodzą przecież z samochodów, które przeszły zderzenia. My kupujemy takie części, ale do celów naukowo-badawczych, szkoleń lub pokazów. Jeżeli zaś Ty, kupisz je do swojego samochodu, to być może zobaczymy się na ekspertyzach powypadkowych, a tego naprawdę bym nie chciał.

Jeśli montujesz fotelik na przednim siedzeniu samochodu, bo nie masz innego wyjścia, bo na tylnej kanapie siedzi już trójka dzieci, to można sobie wydłużyć ten pas bezpieczeństwa poprzez cofnięcie fotela do tyłu. Ta operacja jest czasem również możliwa na tylnym siedzeniu. Sprawdź, czy możesz to zrobić, ale przestrzegamy przed wożeniem dzieci z przodu. Informacje o tym dlaczego nie zalecamy przewożenia dzieci z przodu z pewnością bez problemu znajdziesz w serwisie fotelik.info.

Pobierz plik mp3: foteliki_pod_lupa_eksperta_przedluzanie_pasow

[/betterpay]