Paweł Kurpiewski - Ekspert ds. bezpieczeństwa dzieci w samochodach

Paweł Kurpiewski

Paweł Kurpiewski – ekspert ds. bezpieczeństwa dzieci w samochodach, biomechanik zderzeń.

 • Redaktor serwisu fotelik.info,
 • Ekspert rządowej kampanii Zapnij pasy. Włącz myślenie,
 • Ekspert międzynarodowej kampanii First Car Seat,
 • Dyrektor kampanii społecznej Ogólnopolska Trasa Inspekcji Fotelików,
 • Sędzia główny Mistrzostw Polski Fotelikiada,
 • Właściciel firmy konsultingowo – szkoleniowej 4CPS – for Child Passenger Safety,

oraz

 • Autor licznych artykułów w prasowych,
 • Regularny gość i dyżurny ekspert licznych programów telewizyjnych.

Jako niezależny konsultant i szkoleniowiec pracował dla największych producentów fotelików.

Paweł Kurpiewski zajmuje się ekspertyzami, doradztwem i szkoleniami z zakresu bezpieczeństwa dzieci w samochodach. Doradza producentom i importerom fotelików samochodowych dla dzieci. Szkoli policjantów i personel medyczny, czyli ludzi, którzy wiedzę o bezpieczeństwie dzieci w samochodach mogą upowszechniać wśród rodziców oraz personel sklepów oferujących takie foteliki.

Paweł Kurpiewski swoją przygodę z bezpieczeństwem samochodowym rozpoczął studiując Biomechanikę na Wydziale MEiL Politechniki Warszawskiej. Na konferencji IRCOBI 2003 (International Research Council on the Biomechanics of Impact) w Warszawie spotkał się po raz pierwszy z Jeffem Crandall’em i Hugo Mellander’em, naukowcami – pasjonatami passive safety, którzy wywarli na nim tak silne wrażenie, iż pierwotne plany rozwoju w dziedzinie inżynierii ortopedycznej zmienił na zainteresowanie biomechaniką zderzeń skupiając się przede wszystkim na kwestii bezpieczeństwa dzieci w samochodach.

Swą wiedzę i doświadczenie zdobywał poprzez udział w konferencjach w Europie Zachodniej oraz udział w szkoleniach, i kontrolach policyjnych w Stanach Zjednoczonych organizowanych przez National Highway Traffic Safety Administration oraz Safety Kids.

Zdobył dyplom mgr. inż. z biomechaniki zderzeń na Politechnice Warszawskiej broniąc pod okiem dr inż. Cezarego Rzymkowskiego pracę ”Próby dynamiczne na tle innych sposobów badania efektywności fotelików samochodowych dla dzieci” (ang.: Sled tests and other methods for evaluation of the effectiveness of child restraint systems).

Paweł Kurpiewski jest twórcą pierwszego polskiego serwisu popularnonaukowego dla rodziców w całości poświęconego fotelikom samochodowym dla dzieci. fotelik.info swoją działalność zapoczątkował pod koniec 2004 roku. Wtedy to Paweł Kurpiewski, publikujący na łamach grupy dyskusyjnej pl.soc.dzieci pod pseudonimem ”inżynier”, postanowił dzielić się swoją wiedzą z dziedziny biomechaniki z rodzicami poszukującymi informacji o bezpieczeństwie dzieci w samochodach. Napływające za pośrednictwem poczty pytania często się powtarzały. Jedyną rozsądną drogą rozwoju było zatem zbudowanie prężnego serwisu internetowego. fotelik.info ciągle się rozwija i jest obecnie w Polsce największym źródłem wiedzy na ten temat.

Paweł Kurpiewski mówi o skomplikowanych zagadnieniach inżynierii zderzeń w bardzo przystępny i efektowny sposób. Dlatego też jest częstym gościem programów radiowych i telewizyjnych poświęconych tematyce fotelików samochodowych i bezpieczeństwu dzieci w samochodach. Jest też najczęściej cytowanym ekspertem w tej dziedzinie w polskiej prasie i internecie.

Prywatnie mąż jednej żony i ojciec dwójki dzieci.

 

 

 

ZASADY KORZYSTANIA DLA MEDIÓW

 1. Dziennikarze zainteresowani korzystaniem z bloga proszeni są o rejestrację WYŁĄCZNIE poprzez kontakt osobisty za pomocą danych dostępnych w zakładce KONTAKT.
 2. Zakup jakiegokolwiek abonamentu ani jakikolwiek inny rodzaj uzyskanej rejestracji nie oznacza przeniesienia JAKICHKOLWIEK praw autorskich należących do Pawła Kurpiewskiego.
 3. Przypadki łamania niniejszych zasad, także poprzez działania zgodnie z obowiązującym prawem prasowym, ale naruszające zasady plagiatu oraz zasady dobrego wychowania (np. poprzez parafrazowanie bez podania źródła i bez osobistej zgody autora) będą podlegały opisaniu takiego przypadku i publicznemu napiętnowaniu takich osób, firm i wszelkich innych instytucji poprzez poświęcony im wpis, opatrzony imieniem i nazwiskiem sprawcy, z zagwarantowaną bardzo dobrą wyszukiwalnością tego wpisu w Google.
 4. Przeglądając dalej mój blog, oświadczasz, że akceptujesz niniejsze zasady oraz obowiązującą Politykę Prywatności i Regulamin Zakupów. Jeśli ich nie akceptujesz, zamknij tą stronę.