Czy rok produkcji jest ważny przy zakupie fotelika? Czy jeśli fotelik miał w historii różne wyniki w testach, to muszę kontrolować rok produkcji? Czy jeden model fotelika różni się w kolejnych latach produkcji? Te pytania pojawiały się już wielokrotnie w e-mailach od czytelników, dziś opowiem Wam jak wygląda to w rzeczywistości.

Witam, właśnie przymierzam się do zakupu fotelika z grupy 9-18 kg, mam pytanie odnośnie tabeli testów. Czy rok produkcji też trzeba brać pod uwagę, jeśli na przykład wybrałam fotelik, który otrzymał ocenę 4 w roku 2009, a w sklepie będzie dokładnie ten sam fotelik, ale wyprodukowany w roku 2010 lub późniejszym?

Pani Basiu i tak i nie… To zależy od fotelika, bo jeżeli był on testowany w 2009 roku i w tabeli testów nie występuje pod żadną inną datą, to jest to dokładnie ten sam fotelik, robiony w ten sam sposób, według takiej samej technologii i według tego samego projektu. Ma on więc dokładnie taki sam wynik w testach.

Zdarzyło się jednak w historii, że foteliki podlegały tzw. liftingom i zmieniano niektóre istotne ich części. Wówczas foteliki były „brane do testów” jeszcze raz. Przykładem takiego fotelika jest Maxi-Cosi Tobi, który w różnych latach otrzymywał różne oceny. Na początku była to ocena dobra, później 3, która wynikała z zanieczyszczenia zamka po liftingu, po recall, przeprojektowaniu  i wymianie zamka powtórnie jest to jeden z „topowych” fotelików na naszym rynku, który otrzymuje ocenę 4 w testach.

Maxi-Cosi Tobi, jak wiele innych fotelików występował w różnych wersjach w zależności od roku produkcji.

Maxi-Cosi Tobi, jak wiele innych fotelików występował w różnych wersjach w zależności od roku produkcji.

PS: Niskie oceny i wady wykryte podczas niezależnych testów fotelików z reguły są poprawiane na bieżąco, przy czym nie wszyscy mogą tu liczyć na „łaskę ADAC” i ponowne przetestowanie fotelika w trybie ASAP (ang. tak szybkie, jak jest to możliwe). Ale to temat na osobny wpis i osobne dywagacje, bo dziś zasadniczo dyskutujemy o dobrych fotelikach.

Pobierz plik w postaci mp3: Foteliki Pod Lupa – Czy rok produkcji jest wazny przy zakupie fotelika