Bez bazy bezpieczniej niż z? Wyjątki od reguły

5 września 2013 4 przez Paweł Kurpiewski
Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail

Dziś o tym, jak to jest możliwe, że foteliki dla niemowląt montowane BEZ użycia baz montażowych uzyskują CZASAMI lepszy wynik w testach, niż te same foteliki montowane przy użyciu bazy. Oczywiście mówimy o pewnych konkretnych przypadkach. A dodajmy, że nie były to pojedyncze przypadki.

Zazwyczaj foteliki dla niemowląt montowane z użyciem bazy montażowej dają lepszą stabilność mocowania, uzyskują wyższe wyniki w testach i gwarantują wyższy poziom bezpieczeństwa swoim użytkownikom. Zazwyczaj, ale nie zawsze. Dziś o 2 takich przypadkach.

Pani Maria pyta o fotelik Tario Teutonia. Jest to fotelik identyczny jak Graco Logico S HP. Fotelik ten testowany w 2008 roku uzyskał ocenę bardzo dobrą w obydwu testach bezpieczeństwa, w teście zderzenia czołowego i bocznego. Ocenę dobrą otrzymał w teście zderzenia czołowego z użyciem bazy montażowej. Jak to jest możliwe, że baza montażowa obniżyła bezpieczeństwo tego fotelika?

Tario Teutonia to fotelik identyczny do Graco Logico SHP

Tario Teutonia to fotelik identyczny do Graco Logico S HP

Taro Teutonia - czyli Graco Logico SHP - na bazie montażowej.

Taro Teutonia – czyli Graco Logico SHP – na bazie montażowej.

 

To na szczęście nie jest tak dramatyczny przypadek jak było to z fotelikiem Emaljunga, który używany z bazą był kompletnie niebezpieczny. Latał po samochodzie i nie dość, że w żaden sposób nie zabezpieczał dziecka, to jeszcze ranił współpasażerów.

Z fotelikiem Tario z bazą rzeczywiście było gorzej niż bez bazy. Na szczęście tylko w tym teście. Pytanie tylko… Dlaczego?

Odpowiedź jest dosyć prosta. Chodziło o niekompatybilność bazy fotelika Graco Logico S HP z samochodem, w którym był on testowany, a był to Opel Astra. W tej wersji ów samochód miał klin, który ma zapewniać dorosłym komfort oparcia miednicy o oparcie samochodu. Oprócz tego ma dosyć długi zamek pasa bezpieczeństwa. Te dwa specyficzne elementy powodowały niekompatybilność fotelika z siedzeniem testowym. Mówiąc najkrócej jak to możliwe – fotelik przesunął się do przodu podczas testu zderzenia czołowego.

Obejrzyj film z crash testu Graco Logico S HP

Myślę, że wykwalifikowany personel, ludzie, którzy wiedzą jak ten fotelik zamontować poprawnie, potrafią zamocować ten fotelik nieco lepiej niż było to pokazane w  teście. Laboratorium nie montowało tego fotelika aż tak mocno gdyż występował konflikt zamka pasa bezpieczeństwa, który wchodził w konstrukcję bazy montażowej. Jeżeli zamocujemy ten fotelik z bazą w innym samochodzie możemy zapewnić pełną stabilność mocowania i zabezpieczenie na poziomie 5.

Pani Maria pisze, że martwi się i niepokoi. Nie ma powodów do zamartwiania się i niepokoju. Po pierwsze zarówno w wersji z bazą jak i bez niej jest to bardzo bezpieczny fotelik. Ma on oceny 4 i 5, a jeżeli ta baza jest dobrze dobrana do Pani samochodu i jest mocowana stabilnie to może Pani wycisnąć z tego fotelika znacznie więcej niż 4, które zdobył on w testach zderzeniowych ADAC w 2008 roku. Jeżeli ma Pani wątpliwości  to zapraszamy do skorzystania z inspekcji fotelików. Wykwalifikowany personel sprawdzi, czy Pani fotelik jest bezpiecznie i stabilnie zamocowany w Pani samochodzie.

Pobierz plik w postaci mp3: Foteliki Pod Lupa – Pytanie od czytelniczki – Graco