Cybex PALLAS M i M fix – pierwsze foteliki z osłoną tułowia kompatybilne z ECE R44/04 z suplementem 7

26 marca 2015 34 przez Paweł Kurpiewski
Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail

CybeX Pallas M i Pallas M-fix to pierwsze foteliki z tzw. “osłoną tułowia”, które wypadły pozytywnie w testach zderzeniowych wykonanych z uwzględnieniem najnowszego suplementu 7  do normy ECE R44/04. Suplement ten uzupełnił powyższą normę o test odpowiadający dachowaniu z obrotem o 540 stopni. 

Wprowadzenie przez firmę Cybex fotelików Pallas M i M-fix ucina spekulacje, czy pamiętny test opisany we wpisach: Foteliki z osłoną tułowia przegrały pod lupą ECE, Foteliki z osłoną tułowia, co dalej? Przecieki z Genewy miał sens, czy też nie miał. Koniec z ujadaniem sprzedawców na ten temat podważających na 10o1 sposobów ten test. Jedna z największych na świecie firm produkujących foteliki i z pewnością największa firma produkująca foteliki z osłoną tułowia dostosowuje swoje produkty do wymagań stawianych przez TEN własnie test. Gratulacje i szacunek dla CybeX’a za poważne zajęcie się tym problemem!

Co nowego w suplemencie 7?

Na podstawie testu dynamicznego z 2,5 krotnym dachowaniem samochodu opracowano test quasi-statyczny.  Innymi słowy – manekin został obciążony statycznie siłami takimi, jakie występują podczas dachowania, a które próbują wywlec go z fotelika z osłoną tułowia. Odwzorowano to zjawisko za pomocą ławki testowej obracanej w dwóch osiach,  specjalnych pasów uprzęży obciążonych 4-krotna masą manekina.

Co nowego w fotelikach CybeX? Dlaczego nowe osłony tułowia zaprezentowane w Cybex Pallas M i M-fix zapewniają lepszą ochronę?

Cybex zapewnia, że regulowana poduszka powietrzna, która została poddana procedurom patentowym redukuje ryzyko obrażeń szyi bez ograniczania swobody dziecka. Osłona wykonana jest ze specjalnych, amortyzujących materiałów dzięki czemu siły działające podczas zderzenia rozkładają się na powierzchnię osłony. Cybex porównuje ten system do otwartej poduszki powietrznej. Ponadto osłona ma możliwość łatwej regulacji i dopasowania do ciała dziecka.

Cybex Pallas M-fix - nowy fotelik z osłoną tułowia, który pozytywnie przeszedł testy wg. rygorystycznej procedury ECE R44/04 supl.7

Cybex Pallas M-fix – nowy fotelik z osłoną tułowia, który pozytywnie przeszedł testy wg. rygorystycznej procedury ECE R44/04 supl.7

Oprócz tego fotelik wyposażony jest w system ISOFIX, ma także opatentowany system dopasowania zagłówka. Fotelik posiada niezależne, regulowane osłony boczne L.S.P System Plus. Producent twierdzi, że fotelik może być użytkowany przez 11 lat.

Podsumowując, nowa osłona tułowia zaprezentowana przez firmę Cybex w fotelikach Pallas M i M-fix z powodzeniem przechodzi test dachowania. Test, o którym mówiono, że nie jest potrzebny i że jest wykonany nieprawidłowo. Czekamy jeszcze na wyniki fotelika w niezależnych testach zderzeniowych ADAC i OEAMTC, a już teraz gratulujemy Cybexowi!

Czekamy aż inni producenci zaczną produkować i homologować foteliki z osłoną tułowia wg. najnowszej nomy ECE R44/04 z suplementem 7.