Schowki podłogowe i foteliki z nogą podpierającą

2 grudnia 2013 10 przez Paweł Kurpiewski
Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail

Problem kompatybilności fotelika z samochodem może występować pod setkami, jak nie tysiącami postaci. Odpowiadam dziś na pytanie czytelniczki dotyczące konfliktu nogi podpierającej fotelik, ze schowkiem znajdującym się w podłodze samochodu. 

Pani Joanna pyta:

Po wielogodzinnym przestudiowaniu stron i komentarzy dotyczących dzieci i ich przewożenia tyłem do kierunku jazdy, zdecydowaliśmy się z mężem na zakup drugiego fotelika BeSafe iZi Combi X3 ISOFIX. Niestety, mimo że na stronie producenta nasz samochód Renault Scenic II, co do zasady dopuszczony jest do tych fotelików, to jak się okazuje z uwagi na schowki podłogowe fotelik jest wykluczony. Na środkowym siedzeniu nie ma ISOFIX-a, a tam nie ma schowka. W związku z powyższym proszę o informację, czy noga wspierająca może być oparta o podłogę i siedzenie przednie tuż za schowkiem? Podczas przymierzania okazało się, że noga jest o 1 cm za krótka by ją oprzeć na dnie schowka, tak samo jak nogi fotelików Britax Roemer, jednocześnie, jak się dowiadywaliśmy Renault nie przewiduje żadnych firmowych wypełnień schowków więc mamy rozumieć, że w naszym samochodzie nie ma szans zamontować jakiegokolwiek fotelika RWF dla dziecka powyżej 9 kg?

Uff, zdania wielokrotnie złożone 😉

Po kolei. Po pierwsze nie jestem pewien, czy nie znajdziecie wypełnienia do schowka, bo francuskie firmy samochodowe zaczęły już je oferować, ale nie dam sobie uciąć ręki. Jak wrzucimy ten wpis na bloga, to może znajdzie się posiadacz samochodu Renault, któremu dealer nie odmówił znalezienia takiego wypełniacza. Problem z dealerami polega na tym, że jeżeli nie znasz numeru części, to obsługa nie jest w stanie Ci pomóc. Zapytam znajomych z Renault Francja, będą wiedzieć nieco lepiej. Ale jak byśmy sobie poradzili omijając ten schowek? Jeżeli będzie to 1 cm za schowkiem, to już nie jest w schowku i wszystko jest ok.

Renault Megane Scenic II jak wiele innych modeli samochodów posiada schowki podłogowe, które mogą być utrudnieniem przy montażu fotelika z nogą podpierającą.

Renault Megane Scenic II, jak wiele innych modeli samochodów posiada schowki podłogowe, które mogą być utrudnieniem przy montażu fotelika z nogą podpierającą.

Schowek podłogowy w samochodzie Renault Scenic Xmod

Schowek podłogowy w samochodzie Renault Scenic Xmod

Stawianie nogi na dnie schowka (uczulam wszystkich, którzy czytają ten wpis) jest również ryzykowne. Nie wiecie jak zbudowane jest dno schowka jeżeli producent wyraźnie nie napisał o tym w instrukcji obsługi pojazdu. Dno schowka może być na przykład wypełnione plastikową wkładką, pod którą może być jeszcze 1 cm prześwitu pomiędzy dnem plastikowego schowka, a karoserią. Tego byśmy nie chcieli. Ja nie widzę problemu żeby noga stała 1 cm poza krawędzią schowka.

infografika schowki

Przedstawiamy poprawny wzorzec montażu fotelika z użyciem nogi podpierającej. Ilustrujemy w jaki sposób konflikt ze schowkiem podłogowym może spowodować niebezpieczeństwo.

Pani Joanno, ja nie dobieram fotelików przez Internet i gratuluję wszystkim, którzy to potrafią zrobić, bo ja tego niestety zrobić nie umiem. Proszę więc to sprawdzić w jakimś sklepie, a ja się pod tym podpiszę, ale tylko wtedy jeżeli zobaczę to na własne oczy. Zapraszam do naszego punktu doborów fotelików, albo do któregoś ze sprzedawców, który ukończył szkolenie i ma tytuł certyfikowanego doradcy ds. bezpieczeństwa dzieci w samochodach. Listę takich sprzedawców znajdziecie w serwisie fotelik.info w zakładce “gdzie kupić”.

Pobierz plik w postaci mp3: Foteliki Pod Lupa – Noga RWF za krotka