ISOFIX – czy zawsze trzeba mierzyć przed zakupem?

ISOFIX – czy zawsze trzeba mierzyć przed zakupem?

4 listopada 2013 4 przez Michal
Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail

Dziś zmierzymy się z problemem zgłoszonym przez rodziców: Czy fotelik z ISOFIX wymaga mierzenia w samochodzie? Przecież mam ISOFIX i mam kotwicę do mocowania górnego pasa mocującego? Myślę, że moi pracownicy mogliby teraz zrobić zakłady czy Paweł Kurpiewski odpowie kiedyś jednym słowem – TAK, lub NIE? 🙂

Odpowiedź jest prosta. TAK! Trzeba go mierzyć. I mógłbym skończyć tutaj mój wpis…

Dlaczego? Pytał Pan Kamil. Panie Kamilu – foteliki z ISOFIX zostały wymyślone po to żeby było nam łatwiej zamocować taki fotelik stabilnie. Po drugie – żebyśmy nie popełniali błędów montażowych. Isofix musi być wpięty, a górny pas przypięty za kotwicę w bagażniku.

Mocowanie fotelika z ISOFIX w samochodzie.

Mocowanie fotelika z ISOFIX w samochodzie.

Przy poprawnie zamontowanym zaczepie ISOFIX słychać charakterystyczne kliknięcie.

Przy poprawnie zamontowanym zaczepie ISOFIX słychać charakterystyczne kliknięcie.

 

Ale to nie daje nam stuprocentowej gwarancji, że dowolny fotelik z ISOFIXEM pasuje do dowolnego auta. Znamy aż nadto takich przypadków na rynku kiedy nawet top-modele najlepszych producentów nie pasują. Ba, Pan Kamil pyta tutaj o fotelik Maxi-Cosi Milofix – takie jest konkretne pytanie. Zdarzyło nam się podczas testów kompatybilności tego fotelika stwierdzić, że są samochody, do których nie pasuje. To normalne. Tak to już jest. Nie wszystkie foteliki pasują do wszystkich samochodów.

Milofix - pomimo posiadania systemu Isofix fotelik ten nie będzie pasował do wszystkich modeli samochodów.

Milofix – pomimo posiadania systemu Isofix fotelik ten nie będzie pasował do wszystkich modeli samochodów.

Przypomnijmy sobie przy tej okazji premierę innego top-modelu konkurencyjnego producenta firmy Roemer. Fotelik Trifix miał nawet klauzulę, która zabraniała sprzedaży tego fotelika w Internecie. Pomimo tego, że fotelik jest wyposażony w Isofix i górny pas mocujący potrafił nie pasować do wielu aut, które posiadały takie wyposażenie i to w sposób tak karygodny, że producent nie chciał brać na siebie odpowiedzialności za foteliki błędnie sprzedane. Za foteliki niekompatybilne, czyli nie pasujące do kanap foteli samochodowych, do których mogłyby być potencjalnie zakupione przy sprzedaży internetowej.

Nie ma co więcej mędrkować na ten temat. Proszę mierzyć, mierzyć i jeszcze raz mierzyć. Posiadanie ISOFIX nie zwalnia nas z  obowiązku mierzenia fotelika przed zakupem w samochodzie.

Roemer Trifix objęty był zakazem sprzedaży w Internecie w związku. Producent nie chciał aby klient narażony był na niekompatybilność. Fotelik posiada Isofix.

Roemer Trifix objęty był zakazem sprzedaży w Internecie w związku z możliwą do wystąpienia niekompatybilnością. Producent chciał zadbać o to, by rodzice przymierzali fotelik w samochodzie.

Pobierz plik w postaci mp3: Foteliki Pod Lupa – Isofix – czy mierzyc w samochodzie