Jak przewieźć bezpiecznie grupę przedszkolaków?

7 listopada 2013 4 przez Paweł Kurpiewski
Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail

Jak przewieźć bezpiecznie grupę przedszkolaków? Ten nie rozwiązany w Polsce systemowo temat wywołała Pani Katarzyna, właścicielka przedszkola, która planuje zabrać grupę swoich podopiecznych na wycieczkę. Ostatnio nieprzypadkowo pisaliśmy o schoolbusach i stosowanych w nich sposobach zabezpieczania dzieci.

Dzień dobry, jestem właścicielką przedszkola i chciałbym się dowiedzieć jakie zasady bezpieczeństwa należy zachować podczas grupowego przewozu dzieci 2,5 do 5 lat w autokarze? Czy istnieją przepisy prawa oraz czy znają Państwo przewoźników stosujących bezpieczne zasady przewożenia dzieci?

Pani Katarzyno polski rząd ani polskie przepisy ani żaden z rządów europejskich nie zajął się na poważnie tym tematem. Pozostaje on nierozwiązany, a poradzili sobie z nim do tej pory tylko amerykanie. Im i ich schoolbusom poświęciliśmy osobny wpis. Jeżeli chodzi o przepisy, to nie ma takowych, które odpowiadałyby wiążąco na zadany temat. Wszelkie istniejące przepisy wprowadzają tylko zamieszanie.

Na przykład: Jeżeli zamawia Pani autobus, takiego starego “Autosana”, w którym nie ma żadnych pasów, to nie musi Pani w żaden sposób zabezpieczać tam dzieci (co oczywiście NIE ZNACZY, że będą tam one bezpieczne). Jeżeli wypożyczy Pani autobus, który jest wyposażony w pasy bezpieczeństwa, a taki obowiązek posiadają  przewoźnicy kupujący teraz nowe autobusy na wyposażenie swoich flot, to już należy wyposażyć taki autobus w komplet fotelików. Czyż nie jest to kuriozalne?

Według polskich przepisów w takim starym Autosanie, który nie posiada pasów bezpieczeństwa nie trzeba zabezpieczać dzieci w żaden sposób.

Według polskich przepisów w takim starym Autosanie, który nie posiada pasów bezpieczeństwa nie trzeba zabezpieczać dzieci w żaden sposób.

Rodzice, którzy przewożą swoje dzieci w ilościach mniejszych niż grupa przedszkolna mogą skorzystać od prawie 2 lat z oderty Polskiego Busa. To jedyna linia autobusowa w Polsce, która od 2012 roku, po konsultacjach z fotelik.info i moją nieskromną osobą 😉 wszystkie swoje autobusy wyposaża w 3-punktowe pasy bezpieczeństwa. Można tam zamocować własny fotelik i można tam na niektórych liniach wypożyczyć fotelik, który utrzymuje na wyposażeniu dana linia autobusowa.

Nowoczesne wnętrze Polskiego Busa. Autobusy tej linii wyposażone są w 3-punktowe pasy bezpieczeństwa.

Nowoczesne wnętrze Polskiego Busa. Autobusy tej linii wyposażone są w 3-punktowe pasy bezpieczeństwa.

Dzięki 3-punktowym pasom bezpieczeństwa w autobusach PolskiBus możliwy jest montaż fotelików samochodowych dla dzieci.

Dzięki 3-punktowym pasom bezpieczeństwa w autobusach PolskiBus możliwy jest montaż fotelików samochodowych dla dzieci. Co więcej, wg litery prawo tego wymaga. PolskiBus wyszedł na przeciw rodzicom i ma na wyposażeniu części swoich autobusów foteliki. Niestety nie tej klasy co na powyższym zdjęciu…

 

Jeżeli chodzi o masowe przewożenie dzieci, to nie ma żadnych bezpiecznych rozwiązań w Europie ani w Polsce.

No dobrze ale co w takim razie zrobić? No nie ma wyjścia… Jedyną możliwością zabezpieczania dzieci w samochodach w naszym kraju jest użycie fotelików samochodowych. Żeby je zamocować należałoby użyć busa lub autobusu, który jest wyposażony w 3-punktowe pasy bezpieczeństwa i poprosić rodziców o dostarczenie fotelików na taką okazję. W przypadku świadomych rodziców nie powinno ich to dziwić. Nieświadomych można zaś przy takiej okazji uświadomić.

Innej możliwości bezpiecznego przewożenia dzieci nie widzę choć wiem, że zaprezentowany sposób dla większości przedszkoli jest utopią. I jest nią również w Stanach Zjednoczonych. Również tam nie stosuje się tego rodzaju ochrony. Więcej na ten temat we wpisie: School bus USA vs. Poland

Pobierz plik w postaci mp3: Foteliki Pod Lupa – Jak przewozic dzieci w autobusie